Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Eurasia Blokchain etkinliğinde yaptığı konuşmada yeni bir Metaverse platformu kuracaklarını ve blok zinciri teknolojisinin en önemli gündemleri olduğunu söyledi. İşte Detaylar!

Metaverse, kullanıcıları internet ortamında buluşturabilecek, sanal bir 3D evren olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe’ ye “Sanal Evren” şeklinde çevrilen bu sözcük, aslında dünyanın internet ortamındaki yansımasını temsil ediyor. Sanal gerçeklik üzerine kurulan bu evrene, VR kulaklıklar, artırılmış gerçeklik (AR), akıllı saatler ve akıllı gözlükler kullanarak erişilebiliyor.

Metaverse, birden fazla sanal dünyayı bir araya getiren kalıcı, çevrimiçi, 3D bir dünya konsepti şeklinde tanımlanıyor ve bu 3D dünyalarda kullanıcıların çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine imkan tanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın açıklamasına göre Türkiye, geleceği Metaverse’de yakalamayı planlıyor.

Türkiye Metaverse Platformu Kurmaya Hazırlanıyor!

Geçtiğimiz günlerde Xtopia World girişimi tarafından gerçekleştirilen ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Meta Kamu Politikaları Başkanı Brent Harris’in de yer aldığı bir etkinlikte Türkiye’de kurulacak olan Metaverse platformu ve ekonomiye sağlayabileceği büyük katkılar dile getirildi.

Dün gerçekleştirilen Eurasia Blockchain etkinliğinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bir Metaverse platformu kurma planı olduğunu açıkladı. Bakan yardımcısının açıklamaları, Metaverse ile ilgilenen Türk kullanıcıları bir hayli şaşırttı.

Blok Zincir Teknolojisi Türkiye’nin Gündeminde!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın Eurasia Blockchain etkinliğinde yaptığı açıklamanın ardından gözler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na çevrildi. Gelen açıklamalara göre, yüksek teknoloji çalışma konularına dair politikaların belirlenmesi ve sektörün sorunlarının tespit edilip çözüme kavuşturulması adına adımlar atılacak.

Bakan yardımcısı, konuşmasının devamında kendilerinin en önemli gündeminin blokzincir teknolojisi olduğunu dile getirdi. Ayrıca şu anda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının farklı blok zincirlerini test etme ve deneyim paylaşımı imkânı sunacak sandbox çalışmaları yaptığını ekledi. Böylelikle blok zinciri tabanlı projelerin hayata geçiş süreçleri hızlanması hedefleniyor. Bakanlık, bu teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmayı planlıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz