Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Sony, son günlerde büyük suçlamaların hedefinde. İngiltere, şirketin PlayStation Store hizmetini kötüye kullandığını düşünüyor.

Sony, Japonya kökenli çokuluslu şirketler topluluğu olarak faaliyet gösteriyor. Topluluğun ana şirketi, Tokyo’nun Minato semtinde bulunuyor. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği ve profesyonel elektronik üreticilerinden biri olan Sony, aynı zamanda dünyanın en büyük oyun konsolu üreticisi, dünyanın ikinci en büyük video oyun yayıncısı ve en kapsamlı medya şirketlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Teknoloji devi Sony, geçtiğimiz günlerde son derece çarpıcı suçlamaların merkezine oturdu. Sony’e PlayStation Store’da yapmış olduğu kesintiler ve fahiş fiyatlar nedeniyle 5 milyar sterlin ceza istemiyle dava açıldı.

Sony Dolandırıcılıkla Suçlanıyor!

Sony’nin, PlayStation Store’daki dijital oyunlardan ve oyun içi satın alımlardan %30 komisyon alarak rekabet yasasını ihlal ettiği iddia ediliyor. Sky News’in haberine göre Sony, oyun geliştiricileri ve yayıncılarına adil olmayan hüküm ve koşullar dayatarak ve tüketiciler için fiyatları yükseltmeye zorlayarak pazar gücünü kötüye kullanmakla suçlanıyor.

9 Milyon Kişiyi Dolandırdığı İddia Ediliyor!

Sony’ye açılan dava kapsamında tüketicilerden 5 milyar sterlin kadar fazla ücret alındığı belirtiliyor. Birleşik Krallık’ta 19 Ağustos 2016’dan bu yana mağazadan içerik satın alan herkes hak talebine dâhil ediliyor ve potansiyel olarak tazminat alma hakkına da sahip oldukları belirtiliyor. Dolandırılan kişi sayısının 9 milyon olduğu iddia ediliyor ve davacı başına tahmini zararın faiz hariç 67 £ ila 562 £ arasında olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere’nin eski genel müdürü Alex Neill, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu yasal işlemle, farkında olmadan fazla ücretlendirilen milyonlarca İngiltereli insanların hakkını savunuyorum. Sony şirketinin konumunu kötüye kullandığına ve müşterilerini dolandırdığına inanıyoruz. Şirket artık Birleşik Krallık’ta TV birçok savunmasız insana karşı samimiyetsiz ve zorba davranıyor.” ifadelerine yer veriyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz