NASA, ABD’deki Ulusal Çizgi Roman Günü kutlamaları için ilk kez dijital ve interaktif bir çizgi roman yayınladı. NASA’nın “First Woman: NASA’s Promise for Humanity” ismiyle sunduğu yeni eser, Ay’a keşif için yola çıkan ilk kadın Callie Rodriguez’in hikayesini anlatıyor. 

NASA, ABD’de düzenlenen Ulusal Çizgi Roman Günü kutlamalarında, Ay’ı keşfetmek için yola çıkan ilk kadın Callie Rodriguez’in hikayesini çizgi roman şeklinde yayınladı. NASA’nın çizgi romanın en dikkat çekici yanı ise, artırılmış gerçeklik (AR) romanı olması. Dijital ve interaktif olan “First Woman: NASA’s Promise for Humanity”nin ilk sayısı okurlar için yayınlandı. Ayrıca NASA, akıllı cep telefonlarına indirilebilen bir uygulama yardımıyla Ay’a inen ilk kadın hikayesini işlediği çizgi romanı deneyimlemeye de imkan tanıyor. 

NASA’nın dijital ve interaktif yeni çizgi romanı  “First Woman: NASA’s Promise for Humanity” i dijital bir şekilde deneyimlemek isteyenler, Android ve iOS için yayınlanan “NASA’s First Woman” uygulamasını indirebiliyor. Uygulama, çizgi romanı indirmeye olanak tanıyor. Ayrıca kullanıcılar uygulama sayesinde ortamları ve nesneleri daha ilginç bir şekilde deneyimleyebiliyor. Çizgi romanın yanı sıra “NASA’s First Woman” uygulamasında, QR kodlar aracılığıyla Ay’ı ve diğer gezegenleri gezme şansı sunuyor. Oyun oynamak, rozet kazanmak ve video izleme imkanı da kullanıcıya sunuluyor. 

First Woman: NASA’s Promise for Humanity konusu:

Çizgi roman, Ay’ı keşfeden ilk kadın olan Callie Rodriguez’in hikayesini hayal ediyor. Callie’nin hikayesi kurgusal olsa da, ilk kadın ve ilk renkli insan, NASA’nın Artemis misyonlarının bir parçası olarak bu tarihi kilometre taşlarını gerçekleştirerek Ay’da yürüyecek. Bu çizgi roman aracılığıyla NASA, yeni nesil kaşiflere ilham vermeyi amaçlıyor.

40 sayfalık çizgi roman, NASA’nın Ay’a seyahat etme, iniş yapma ve Ay’ı keşfetme teknolojilerini vurguluyor. Dijital format hayat buluyor ve okuyucuların First Woman web sitesini veya mobil cihazlarını kullanarak artırılmış gerçeklik öğeleriyle etkileşim kurmasına ve etkileşime girmesine izin veriyor.

NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy, çizgi roman hakkında açıklamalarda bulundu. Melroy: “Callie’nin hikayesi tutku, özveri ve azmin hayallerimizi gerçeğe dönüştürmemize nasıl izin verdiğini gösteriyor” dedi. “Callie, benim gibi, becerilerini geliştirdi, öğrenme fırsatlarını ele geçirdi ve NASA astronotu olmak için zorlukların üstesinden geldi. Onun çeşitliliği bugün kendi astronot birliklerimize yansıyor – kendimizi yıldızların arasındaki kaşifler olarak görmemiz önemli.” ifadelerini kullandı. 

NASA’nın ilk interaktif çizgi romanı tanıtımı:

First Woman: NASA’s Promise for Humanity çizgi romanını deneyimlemek isteyen Android kullanıcıları buraya; iOS kullanıcıları ise buraya tıklayarak NASA’s First Woman uygulamasını cihazlarına indirebilir. 

İlginizi Çekebilir:

NASA, Perseverance ’ın Mars’taki İlk Örneğini ‘Başarıyla’ Topladığını Açıkladı

Blue Origin, NASA ’yı SpaceX Ay’a İniş Programı Sebebiyle Mahkemeye Verdi

iPhone 13 Pro Max ve Güncel Teknoloji Gündemi – TechTalk #27:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz