Yaşanan sıcak gelişmeyle teknoloji devi Apple, tedarik sorununa karşı gelemeyip iPad üretimini Hindistan’a taşımak istiyor. İşte, tüm detaylar!

Apple, uzun bir süredir Çin’in Zhdengzhou kentinde bulunan Foxconn fabrikasında iPhone üretiminin büyük bir çoğunluğu gerçekleştiriyor. Ancak Covid-19 salgını ve ülkenin sıfır vaka politika uygulamasından dolayı firma, üretim konusunda sorun yaşıyor. Çin, vakaların artmasıyla yeniden kapalı döngü sistemine girdi. Ardından fabrika çalışanları, sistemden kaynaklı olarak kampüsten kaçmaya başladı. Yaşanan olayların sonucunda ise Apple, iPad üretimini Hindistan’a taşımak istiyor.

iPad Üretimi Hindistan’a Mı Taşınacak?

Apple, özellikle iPhone 14 tedariğinde yaşadığı sorun nedeniyle üretimini Çin’den Hindistan’a taşımak istiyor. Bu konu, teknoloji devi için henüz tartışma aşamasında yani net bir adım atmadı. Firma, zaten uzun süredir Çin’e olan bağlılığını azaltmak için bazı ürünlerini Hindistan’da üretmeye başlamıştı. Yani firma, bu konuda ilk adımlarını daha önceden attı.

Apple’ın bu isteğine paralel olarak iPhone üreticisi Foxconn da üretim sağlamak adına Hindistan’a yatırım yapmaya başladı. Üretim tesisi, bu doğrultuda 2025 yılına kadar iPhone üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştirmek istiyor. Diğer yandan Foxconn, şu anda iPhone 14 Pro modelinin yüzde 70’lik kısmını üretmekle sorumlu. Ancak pandeminin neden olduğu üretim sorunu nedeniyle Apple, iPhone 14 tedariğinden dolayı telefon satışlarında büyük üzüntü yaşayacak gibi duruyor.

Apple’ın Çin Bağımlılığını Azaltma İsteği, Görünenden Daha Zor Olabilir

CNBC’ye göre teknoloji devi iPhone için Çin bağımlılığını azaltma isteği, görünenden çok daha fazla zor olacak. Bunun nedeni olarak Apple’ın iPad üretimini Hindistan’a taşımak istemesi konusunda uzman kişileri bulmakta büyük engellerle karşılaşacak olması gösteriliyor. The Wall Street Journal ise yine aynı şekilde değişimin bir gecede gelmeyeceğini ve Apple’ın motor değişimi yaparken uçağı uçurmaya devam etmesi gerektiği belirtiliyor. Yani işin özü şirketin iPhone tedarik sorunuyla uğraşıp üretim yaparken buna ek olarak taşınmayı da gerçekleştireceğini belirtiyor.

Apple’ın iPad üretimini Hindistan’a taşıma isteği hakkında siz neler düşünüyorsunuz, ? Sizce CNBC ve The Wall Street Journal’ın bu konudaki düşünceleri gerçeklik bulacak mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz