Apple’ın son haftalarda yaşadığı tedarik sorununun ardı arkası kesilmiyor. Dünya genelinde iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinin kolaylıkla bulunamaması özellikle de yeni yıla bu kadar az bir süre kalmışken Apple’ın, 2023 yılının ilk çeyreğinde ciddi bir gelir kaybı yaşayacağı iddialarını güçlendiriyor.

Apple, 2023’ün İlk Çeyreğinde Ciddi Bir Gelir Kaybı Yaşayacak!

Apple’ın en büyük iPhone fabrikası Foxconn’da yaşanan protestolar şimdilik sona ermiş olsa da; toplamda 20.000’den fazla çalışanın fabrikadan ayrıldığını biliyoruz. Bugün ortaya atılan yeni bir iddiaya göre ise Apple ciddi bir gelir kaybı yaşayacak! Foxconn’daki bir kaynak, üretimin Aralık sonu ya da Ocak başına kadar normal seviyelere dönmesinin beklenmediğini iddia etti. Bu da, Apple’ın 2023 yılının ilk çeyreğinde ciddi düşüş beklendiği anlamına geliyor.

Apple’ın Çin’deki en büyük fabrikasında COVID-19 salgınının artık “kontrol altına alındığını” açıkladı, ancak tam üretime ne zaman geri dönüleceği konusu hala gizemini koruyor. Resmi kaynaklar üretim hakkında takvim açıklamaktan kaçınıyor. Bu durumla başa çıkamayan Apple ise iPad üretimini Hindistan’a kaydırmış durumda.

Çin’de Neler Olmuştu?

Apple geçtiğimiz aylarda merakla beklenen iPhone 14 serisini tanıttı ancak son haftalarda Çin’de yaşanan karışıklıklar tüm dünyada iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde tedarik sorunlarının baş göstermesine neden oldu. Karışıklık, Foxconn’un yerel olarak “iPhone City” olarak da bilinen Zhengzhou’daki en büyük iPhone montaj fabrikasında COVID-19 salgını ortaya çıktığında başladı. O dönemde şirket durumun kontrol altında olduğunu iddia etti. Salgının ardından üretimdeki sıkı kurallar daha da sıkılaştırdı, bu kurallara kantinlerin kapatılması ve çalışanların dışarı çıkamaması da dahildi.

Tüm bu yaşananlara rağmen fabrika içinde COVID-19 vakaları artmaya devam etti. Bunlar yetmezmiş gibi Foxconn’un çalışanlara vaadettiği ikramiyenin ödenmediği ortaya çıkınca, işçiler protestolar başlatarak polis güçleriyle karşı karşıya geldi. İşçilerin büyük bir çoğunluğu tesisten ayrılmak ve memleketlerine dönmek istedi. Foxconn başlangıçta işçileri kalmaya ikna etmek için ikramiye teklif etti, bu da işe yaramayınca ikramiyeler on katına kadar artırıldı. Ancak tüm bu yaşananlara rağmen 20.000’den fazla çalışan işten çıktı. Bu kadar fazla kişinin işi bırakmasıysa Apple’ın haftalık gelirlerinin 1 milyar dolar azalmasına neden oldu.

Bakalım 2023’ün ilk çeyreğinde iddia edilenler gibi Apple’ın gelirleri düşmeye devam edecek mi?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz