Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Türkiye uzun bir zamandır 14 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan seçimlere odaklanırken sosyal medya platformları da doğal olarak bu süreçten etkilenen araçlar arasında yer alıyor. Bu konuda Türk hükümetinin talebi doğrultusunda hareket eden Twitter, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde bir çok hesap ve tweet’e erişim engeli getirmişti. Ve Twitter şimdi de  engelleme gerekçesini açıklarken diğer yandan da detaylı bir liste paylaştı.

Twitter’dan Engel Talebi

Dünyanın en popüler mikroblog platformlarından birisi olan Twitter, 14 Mayıs seçimleri öncesinde Türk hükümetinin talebini karşılayarak birçok hesaba ve tweet’e erişim engeli getirmişti. Söz konusu erişim engelinin gerekçeleri ise daha bugün açıklandı. İşte detaylar!
Dijital sosyal medya mecralarındaki gelişimle birlikte artık bir ülkede yaşananlar dünyanın en uzak köşelerinden dahi anında takip edilebiliyor. Bu nedenle ülkemizde yaşanan 14 Mayıs seçimleri de yalnızca Türkiye’yi değil sosyal medya paylaşımları üzerinden dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanları da etkiledi. Ancak maalesef bu gündemin önemli bir kısmını, seçmenin gerçek gündemini manipüle etmeyi ve yönlendirmeyi amaçlayan hatta çoğu da kanıta muhtaç haberlerden oluşuyor. Ve bu nedenle de Türk hükümeti, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde Twitter’dan, bazı hesap ve tweetlerin engellenmesi yönünde talepte bulundu.
6 Şubat Depremleri sonrası benzer ‘talepleri karşılamadığı için‘ erişime engellenen Twitter yönetimi, seçim gününde ‘kullanıcılarının bilgi alma hakkına engel olmamak için’ bu kez talebi karşıladı. Elon Musk ise yapılan talebin detaylarını daha sonra açıklayacaklarını belirtti.

Twitter’ın Engel Açıklaması

Twitter’a Türk hükümetinden 6 Şubat depremleri döneminde de engel talebi gelmiş ancak Twitter bu talebe sıcak bakmamıştı. Şimdi ise seçim nedeniyle gelen bu talebi yerine getiren Twitter konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Türkiye politikamızla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter’ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, ancak oy verme işleminin hemen öncesinde başvurulabilecek başka bir yasal yol yoktu.

Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına konu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört tanesine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme kararı halen ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme işlemleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz