Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Özellikle ekonomik bunalımların ve işsizliğin artmasının ardından dünya çapında artan intihar vakaları, Google’ı da harekete geçirdi. İntihar etmeyi düşünen internet kullanıcılarını fark ederek yardım çağrısında bulunmayı planlayan Google, bu uygulama ile intihar sayılarının azalmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Dünyanın en yaygın kullanılan arama motoru Google, intihar etmeyi düşünen kullanıcılara engel olabilmek için yepyeni bir adım atıyor. Kullanıcıların bu konu ile ilgili Google araması yaptığı anda Google, önceden oluşturulmuş mesajları başka kişilere SMS olarak gönderecek ve bu şekilde yardım çağrısında bulunacak. Bu uygulama ile intihar oranlarının azaltılmasına katkı sunulması amaçlanıyor. İşte detaylar!

Amaç İntihar Vakalarına Müdahale

Amerikalı teknoloji devi Google, yine oldukça önemli bir projeye daha imza atıyor. Şirket tarafından geliştirilen proje kapsamında kullanıcılar arama motorunda intihar ile ilgili aramalar yapmaya başladığında kullanıcıyı bu kararından vazgeçirecek ve hatta yardım isteyebilecekleri mesajlar almaya başlayacaklar. Arama sayfasının en üst kısmında yer alacak olan bu mesajlar ise “Uluslararası İntiharı Önleme Derneği” ile iş birliği ile oluşturulan mesajlar olacak. Aslında Google da bu şekilde bir uygulama zaten mevcut. Yani Google arama motorunda “intihar etmek” terimini arattığınız zaman zaten ilk sırada kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Suicide.org” görülüyor. Ancak bu adımdan sonra bunu yanı sıra başka kurumlar da yer almaya başlayacak. Hatta bireyler, bu ekranda görecekleri mesajları başka bir kullanıcıya SMS olarak da atabilecekler. Tüm bunlarla birlikte de intihar etmeyi düşünen birey, tanıdığı birisine bir yardım çağrısında bulunmuş olacak.

Türkiye’deki Kullanıcıların Durumu Belirsiz

Konuyla ilgili birtakım açıklamalarda bulunan Google üst yöneticilerinden olan Megan Jones Bell, intiharın eşiğine gelen insanların kendilerini nasıl ifade edeceklerini bilemediklerini aktarıyor. Bu nedenle de Uluslararası İntiharı Önleme Derneği iş birliğinde oluşturulan mesajların insanların kendilerini ifade etmelerinde yararlı olacağını düşündüklerini söyledi. Ancak Google’daki bu yeni özelliğin henüz Türkiye’deki kullanıcıları nasıl etkileyeceği ve onlara nasıl yansıyacağı da belli değil. Çünkü platform, temel olarak ABD’deki kullanıcılara bir deneyim sunuyor ve örneğin intiharla ilgili bir Google araması yapıldığında ABD’de intihar önleme merkezi olan Alo 988 ile anında iletişim kurulabiliyor. Fakat maalesef Türkiye’de henüz böyle bir uygulama yok.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz