Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Ülkemizde yaşanan deprem krizinde halkın en büyük ziyaret adresi olan Twitter’a erişim sorunları yaşanıyor.

Kahramanmaraş depreminin ardından toplumun oldukça aktif şekilde kullandığı TikTok ve Twitter’a erişimde sorunlar yaşanıyor. Birçok kullanıcı, Twitter ve TikTok’a erişemediği hakkında paylaşımlar yapmaya başladı.

Kullanıcıların anlık raporlama yaptığı Downdetector’de iki platform için de için yapılan şikâyetlerin son dakikalarda ani bir artış yaşadığı görüldü. Konu hakkında açıklama geldikçe bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Erişim Sorunu Sadece Türkiye’de ve Mobil İnternet Bağlantısında Yaşanıyor

Twitter’a erişim sorununun şu anda sadece Türkiye’de yaşandığı görülüyor. Bazı kullanıcılar ise Twitter’a erişimde sorun yaşamadıklarını aktarıyor. Sorun, şu an için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ‘mobil kullanıcıları tarafından bildiriliyor.

Erişim Engeli Mi Getirildi?

Dünya çapındaki internet durumunu takip eden Netblock, Twitter’a operatörler üzerinden erişim engeli getirildiğini iddia etti. Operatörler üzerinden yapılan kontrollerde, Twitter ve Twitter’a ait hiçbir hizmete erişim sağlanamadığı görüldü.

Güncelleme: Twitter Erişime Açıldı

Dün, Twitter’da yaşanan erişim sorunundan bahsetmiştik.

Gece yarısı erişim kısıtlaması kaldırılan Twitter, buna karşın dünya çapında ‘tweet atamama’ sorunu ile gündeme gelmişti. Sabah itibarıyla tamamen düzelen platform, hem VPN’siz erişilebilir durumda hem sorunsuz şekilde tweet paylaşılabiliyor.

Elon Musk konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Twitter, Türk hükümeti tarafından erişimin kısa süre içinde yeniden etkinleştirileceği konusunda bilgilendirildi.”

Musk’ın yaptığı açıklamadan dakikalar sonra Twitter’a erişim mümkün hâle geldi. Gerçekleştirmiş olduğumuz kontrollerde Twitter erişim kısıtlamasının kaldırılmış olduğunu görüyoruz. Böylece herhangi bir VPN hizmetine gerek kalmadan Twitter’a giriş yapılabiliyor. Ancak pek çok kullanıcı, tweet paylaşırken “günlük tweet atma sınırını aştıkları” yönünde hata aldıklarını ifade ediyor. Ayrıca bazı kullanıcılar, Twitter mesajlarına ulaşma konusunda da sorunlar yaşadıklarını belirtiyorlar.

Not: Bazı kullanıcılar Twitter’ın ‘tweet planlama’ özelliğini kullanarak tweet atabildiklerini paylaştılar.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz