Ford Batarya Montaj Fabrikası
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Ford Otosan, Türkiye’de açılacak ilk ‘Batarya Montaj Fabrikası’ için çalışmalara başladığını duyurdu. Elektrikli otomobillere dönüşüm sürecinde büyük önem arz edeceği ifade edilen fabrikanın, 2022 yılı itibarıyla Kocaeli’de hayata geçirileceği belirtildi. 

Ford Otosan, Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç ‘Ford E-Transit’in üretim sorumluluğunu almasının ardından elektrikli araç dönüşümünde önemli bir rol oynayacağı ifade edilen yeni yatırımını duyurdu. Şirket, Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi olan Kocaeli fabrikalarında ‘Batarya Montaj Fabrikası’ yatırımını hayata geçirmek için çalışmalara başladığını açıkladı. Fabrikanın, 2022 yılı itibarıyla hayata geçirileceği belirtildi.  

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuya ilişkin açıklamasında “Ford Otosan olarak, Kocaeli fabrikalarımızdaki elektrikli araç üretim ve yatırım çalışmalarımızı şimdi de ‘Batarya Montaj Fabrikası’ ile bir adım öteye taşıyoruz. Ülkemizde otomotiv sanayinin elektrikli araç yolculuğuna öncülük ediyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek entegre elektrikli araç üretim tesisi olacağız” ifadelerine yer verdi.  

Ford’un elektriklenme stratejisi kapsamında yeni bir aşamaya geçtiklerini vurgulayan Yenigün, daha sonra açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Ford Otosan olarak, bugüne kadar ülkemiz adına ticari araç üretiminde önemli sorumluluklar üstlendik, mühendislik bilgi birikimimiz ile Ford dünyasında çok önemli bir konuma ulaştık. Otomotiv sanayinin dönüşümüne öncülük etmek üzere elektrikli araç yatırımlarımıza Türkiye’nin ilk ve tek şarj edilebilir ticari aracı Custom PHEV üretimi ile başlamıştık. Geçtiğimiz günlerde, Ford’un ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in üretim sorumluluğunu üstlenerek büyük bir başarıya imza attık. Şimdi de tamamı Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan batarya montaj fabrikamızı kurmak için çalışmalara başladık. Böylece, Kocaeli fabrikalarımızın Türkiye’de ilk ve tek entegre araç üretim tesisi olması yolunda önemli bir adım attık.

Batarya adımımız ile yazılım mühendisliği yeteneklerimize bir yenisini ekliyoruz. Bu önemli yatırımla batarya montajının ötesinde donanım ve yazılımsal testleri de kendi mühendisliğimiz ile yerli olarak geliştiriyoruz. Dolayısıyla bu yatırım sadece Ford Otosan için değil, ülkemiz için bir kazanımdır. Bataryası dahil elektrikli araç üretiminin, geniş bir ekosistemde ülke ekonomisine ve yerli tedarikçiler dahil sanayimizin dünyada rekabet edebilmesine çok olumlu katkılarda bulunacağına inanıyorum.”  

Ford Otosan’ın Türkiye tesisleri, ticari araçta Avrupa’nın en büyük üretim üssü haline geldi

Ford Türkiye

Ford Otosan’ın 60 yıldır Türkiye otomotiv sanayinin öncü gücü olduğunu ve ilkleri başardığını kaydeden Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gururla söyleyebiliriz ki, koşullar ne olursa olsun durmaksızın Türkiye’ye yaptığımız yatırımlarla değer katarken, otomotiv endüstrisinde hep ‘ilk’lere imza atmayı başardık. 60 yıllık yolculuğumuzda; toplamda 6 milyona yakın araç ürettik, tüm dünyaya ihraç ettik. Ar-Ge gücümüzle Türkiye’nin ilk yerli üretim motorundan, ITOY ödüllü kamyonuna varan birçok başarıya imza attık. Ticari araçta Avrupa’nın en büyük üretim üssü haline geldik. Binlerce aileye istihdam sağladık, sağlamaya devam ediyoruz Türkiye’de en çok yatırım yapan şirketlerden biriyiz, sadece son 10 yılda 2,5 milyar euro yatırım yaptık. Sadece biz değil, ülkemizdeki otomotiv ekosistemi, yan sanayi ve tedarikçilerimiz de bizimle birlikte büyüdü, globalleşti. Yerli üretim Transitlerimiz bugüne kadar dünya çapında milyonlarca müşteriye ulaştı, 2022’de de tam elektrikli ve yerli e-Transitlerimiz Avrupa yollarında olacak. Elektrikli araç yatırımlarımızla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli başarılara koşacağımıza eminim.” 

‘Ford E-Transit’ elektrikli otomobil, 350 kilometreye kadar menzil sunacak

Ford E-Transit

Aktarılan detaylara göre; Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç olan ‘Ford E-Transit‘, 67 kWh 400 Volt lityum iyon pil ile 350 km’ye kadar menzil sunacak. Entegre çalışma sistemini hedefleyen yeni batarya montaj fabrikası, son teknoloji imalat çözümleri ile donatılacak ve ‘AGV (akıllı taşıma sistemleri)’ ile verimlilik sağlanacak. Fabrikada, yüksek kaliteli ürün çıktıları almak için yeni nesil perçinleme ve kaynak teknolojileri kullanılacak. Ayrıca; 8’i montaj hattında, 22’si ise kasa imalat hattında olmak üzere toplamda 30 adet robot sayesinde, otomasyon seviyesi yüksek ve esnek bir üretim tesisi oluşturulacak. Teknolojik tesiste, kolaboratif robotlar ile kameralı kontroller yapılacak. 

Bataryalar ise yine Ford Otosan’ın kuracağı test laboratuvarlarında elektrik testi ve hava kaçağı testi gibi güvenlik testlerinden geçirilecek. Bu test esnasında batarya paketinin; şarj düzeyi, paket ve hücre sıcaklık kontrolü ile yazılım kontrolü yapılacak. Kullanılacak yeni soğuk metal transfer kaynak teknolojisi ile batarya kasalarının hava ve su sızdırmazlığı, yüzde 100 kontrol altına alınacak. ‘Light Guide System‘ adı verilen projeksiyon ve 3D sensörlerle de batarya paketinin tüm montaj adımları takip edilebilecek. Destek sistemine ek olarak, kolaboratif robotlar üzerine yerleştirilmiş görüntü işleyen kameralar ile olası üretim hatalarının da önüne geçilecek. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ford, “Bosch” ve “Bedrock” İş Birliği ile Yeni ‘Otonom Vale’ Hizmetini Tanıttı 

Ford, Yeni Puma ve Yeni Kuga Otomobillerin Fiyat Listesini Açıkladı! 

Ford, Kuş Pisliklerine Karşı Yapay Kuş Pisliği ile Boya Koruma Yöntemi Geliştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz