Okuma Süresi
2 dakika

Meydana gelen deprem sonrasında Pegasus ve THY, deprem bölgelerinden yapılacak uçuşlarla ilgili vatandaşlara destek kararı aldı.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde merkezi Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.7 büyüklüğünde bir depremle karşı karşıya kaldı. 10 ilde yıkımlara neden olan bu depremden sonra tüm kurum ve kuruluşlar yardım için harekete geçti. THY ve Pegasus da deprem bölgelerinden yapılacak uçuşlar konusunda vatandaşlara destek kararı aldı.

Pegasus’un Deprem Bölgelerinden Yapılacak Uçuşlar İçin Yaptığı Açıklama

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde meydana gelen deprem, büyük yıkımlara yol açtı. Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Bu yıkımların ardından birçok farklı kurum ve kuruluş harekete geçti. Son olarak Pegasus, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada deprem bölgelerinden yapılacak uçuşları ücretsiz hâle getirdiğini duyurdu.

Türk Hava Yolları’nın Konuyla İlgili Açıklaması

Depreme karşı faaliyet gösteren şirketlerden diğeri ise Türk Hava Yolları oldu. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Buna göre şirket, deprem bölgesi çıkışlı direkt uçuşlarını 13 Şubat’a kadar tek yön ücretsiz olarak sabitledi.

Bunların yanı sıra şirket, deprem bölgelerine insani yardım malzemelerinin ve arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda çalıştıklarını belirtti. Şu ana kadar 47 uçuşun gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Bu kapsamda Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’a giden yardım uçaklarının dönüş uçuşlarının vatandaşların kullanımına açıldığını ifade etti. Uçuşlardaki yolcu düzenini sağlamak için mobil uygulama ya da internet sitesinden rezervasyon oluşturulabileceğini de ekledi.

Hava taşımacılığı firmalarının yanı sıra kara taşıması yapan kargo firmaları da desteklerini sağlıyor. Buna göre; Amazon CEO’su Andy Jassy tarafından yapılan açıklamaya göre, Amazon’un lojistik ve acil destek dağıtım ağı etkinleştirildi. Bölgede aktif olarak bir depoya sahip olmadıklarını belirten Amazon, lojistiğin İstanbul’dan yürütüleceğini bildirdi. Türkiye’de 2000 çalışana sahip olduklarını, ihtiyaç duyulan yardımı sağlamak için envanter ve ekiplerden yararlanılacağını söyledi.

Ayrıca Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, Sürat Kargo, MNG Kargo ve PTT de yardım ürünlerini ücretsiz olarak taşıyacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz