Ucuz akıllı televizyonların kullanıcı verilerini topladığı ve toplanılan verilerin ticari amaçla satıldığı ortaya çıktı. Günümüz teknoloji dünyasında birbirinden farklı teknolojik ürün ve bu ürünleri üreten markalar bulunuyor. Bu kadar çeşitli teknolojilerin ve markaların bulunduğu bir ortamda bazı akıllı TV’lerin piyasanın oldukça altında satılmasının nedeni ortaya çıktı.

Yapılan araştırma sonucunda piyasa ortalamasının çok altında satılan akıllı TV’ler hakkında korkunç sonuçlar elde edildi. Açıklanan sonuçlarda bahsedilen TV’lerin kullanıcı verilerini topladığı ve bu toplanılan verileri ticari amaç uğruna satıldığı belirtildi. Ancak bu sadece ‘’ucuz’’ akıllı TV’ler için geçerli değil. Google ve diğer dev şirketler de akıllı TV kullanıcılarının verilerini toplayıp ticarete döküyor.

Washington Post tarafından gerçekleştirilen bir deneyde, büyük şirketlerin akıllı TV ile kullanıcıların izlediği her şeyi nasıl kaydettiğini açıkladı. Açıklanan istatistiklere göre ortalama bir Amerikalı günde yaklaşık 3 saat TV izliyor. TV izleme geçmişi herhangi bir finansal veri ya da gizli arama sorgusu içermese de bu geçmiş, ilgili taraflara ayrıntılı bir tüketici profili oluşturma imkânı sağlıyor. Bu da reklam verenler için oldukça değerli bir bilgiydi ve bu veriler yüksek ücretler karşılığında satılabiliyor.

Akıllı TV üreticileri de ellerine geçen bu fırsatı değerlendirip milyonlarca akıllı TV müşterisinin menü öğesi varsayılan ayar olarak açık geldiği için bu tür verilerin toplanmasına izin veriyor. Yani yasal olarak bu bilgilerin toplanması olağan. İzleme geçmişini paylaşmak istemeyen izleyicilerse, genellikle ayarlar kısmının derinliklerine gizlenmiş bu özelliği devre dışı bırakıyor.

Privacy PC’den David Balaban, TV satın alanların %90’ının gönüllü olarak veri toplanılmasını ve sunucuya veri göndermeyi kabul ettiğini belirtiyor. Balaban’a göre izleyicilerin çoğu bu durumu umursamıyor ve hatta bazıları TV endüstrisinin gelişimine katkı sağladığı için mutlu bile oluyor. Üreticilere göreyse daha iyi veri madenciliği, kullanıcıların daha alakalı reklamlar almasını ve TV sektörünün gelişmesine yardımcı oluyor.