ukrayna-bayraktar-tb2-teknosafari

Ukrayna ile Türkiye iş birliği kapsamında Ukrayna, Bayraktar TB2 İHA üretimine başladı. 

Şimdiye kadar yalnızca Türkiye’de üretimine devam edilen Bayraktar TB2 İnsansı Hava Aracı (İHA), yurt dışında ilk üretim sürecine başladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna içerisinde Bayraktar TB2 üretimine başlandığını resmi olarak açıkladı.

Baykar ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri arasında yapılan anlaşma kapsamında, 2021 başında Bayraktar TB2 modelleri Ukrayna’ya teslim edilmişti. Ukrayna ise ilk defa Ekim ayında TB2 insansız hava araçlarını kullandı. Kullanım sonrasında anlaşma kapsamı genişletildi.

bayraktar-tb2-siha-teknosafari

Genişletilen anlaşma kapsamında Ukrayna’ya ihraç edilen TB2 modelleri, Ukrayna menşeili Ivchenko Progress ve Motor Sich tarafından üretilen AI-322F motorunu kullanacak. Şimdi ise Yermak tarafından yapılan açıklamalara göre yeni TB2 üretimi de bu kapsamda başlamış durumda.

Andriy Yermak, konu hakkında “Türkiye ile iş birliğimizi genişletiyoruz. Her şey ilk olarak Bayraktar TB2 tedariki ile başladı ve şimdi Ukrayna’da Bayraktar TB2 üretimine başladı. Bayraktar TB2’yi Türkiye’den temin ediyoruz ama bu İHA’ların motorlarının Ukrayna’da üretildiğini belirtmekte fayda var.” şeklinde konuştu.

Bayraktar TB2, 27 saat boyunca havada kalabilme özelliği ile dikkat çekiyor. 27.030 feet irtifada uçuş gerçekleştirebilen insansız hava aracı, operasyonları ise 18.000 feet yükseklikten gerçekleştirebiliyor. Ayrıca tamamen otonom şekilde kalkış, normal seyir ve iniş kabiliyet bulunuyor.

TB2, kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C roketleri yer alıyor. %93 yerlilik oranına sahip olan araç, 150 kg yük kapasitesine sahip.

İlginizi Çekebilir:

Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal medya ve uygulama gelirleri yasası için kılavuz yayınladı

Kripto para fenomenleri meclise davet edildi

Samsung Tri-Fold sızdırıldı: 3 ekranlı katlanabilir telefon

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz