coronavirüs sebebiyle türkiye'de etkinlik iptalleri

Coronavirüs sebebiyle Türkiye’de etkinlik iptalleri konusunda ilk duyuru Logo Yazılım ile Huawei’den geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan Türkiye’deki ilk coronavirüs vakasına ilişkin açıklama sonrası dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de etkinlik iptalleri başladı. Bu iki şirketin erteleme kararına ek birçok fuar ve etkinlik için de açıklamalar peş peşe geldi.

Dünya genelinde coronavirüs sebebiyle iptal edilen etkinlikler hızla artarken, Coronavirüsün Türkiye’ye sıçraması sonrası ilk iptaller geldi. 11 Mart akşamı gerçekleşecek iki etkinlik Coronavirüs sebebiyle Türkiyede iptal edilen ilk etkinlikler oldu. Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei ile yerli yazılım şirketi Logo Yazılım‘ın düzenlenmesi planlanan etkinliklerini önlem amaçlı olarak ertelendi. Böylece Coronavirüs sebebiyle Türkiye’de etkinlik iptalleri başlamış oldu.

Huawei’in11 Mart akşamı düzenlenmesi planlanan lansmanda yeni katlanabilir telefonu Mate Xs tanıtılacaktı. Etkinlikte ayrıca MateBook serisini ve MatePad Pro’nun da tanıtılması bekleniyordu. Şirketten yapılan açıklamada, coronavirüse ilişkin bir değerlendirmeye yer verilmese de kararın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Coronavirus açıklaması sonrası alındığı tahmin ediliyor.

Coronavirus sebebiyle Türkiye’de etkinlik iptalleri konusunda duyuru yapan ikinci kurum yerli yazılım şirketi Logo Yazılım oldu. 35. yılını kutlayan Logo Yazılım, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenleyeceği büyük konserini iptal etti. Şirketten yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucunun pozitif çıktığı açıklaması üzerine önlem amaçlı iptal ettiğimizi bilgilerinize sunarız.” ifadesine yer verildi.

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, coronavirüs dolayısıyla bazı etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı. Uluslararası Judo Federasyonu da 30 Nisan’a kadar olan ve biri Antalya’da gerçekleştirilecek üç büyük organizasyonun iptal edildiğini duyurdu.

Bakan Kasapoğlu yaptığı açıklamada “Coronavirus ile ilgili iptal edilen etkinlikler var” dedi. Coronavirüs ile ilgili devletin önemli çalışmalara imza attığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Spor camiası olarak bu anlamdaki önlemleri federasyonlarımızla, uluslararası federasyonlarla takip ediyoruz. İptal edilen etkinlikler var, bizim çalışma yaptığımız etkinlikler var. İnşallah bunları da federasyonlarla, uluslararası camiayla olan temaslarımız sonucunda yarın sizlerle paylaşacağız.”

Spor faaliyetlerinde virüs önlemleriyle ilgili bugün (11 Mart) bilgi veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, “Haftasonu oynanacak maçlar ve Başakşehir’in Avrupa maçları nasıl planlandıysa aynen devam edecek. Seyirci kısıtlaması söz konusu değil” dedi. Kasapoğlu bu ay ve gelecek ay 80’den fazla etkinliğin de ertelendiğini duyurdu.

Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından iptal edilen etkinlikler arasında Expomed Fuarı, Konya Tarım Fuarı, DigitalAge Tech Summit, Adana Portakal Çiçeği Festivali, İbatech 2020 yer alıyor. Şirketler tarafından etkinlik iptallerinin artması bekleniyor.

Online Coronavirüs haritası için tıklayınız.

Coronavirüs Sebebiyle Dünyada Etkinlik İptalleri

Coronavirüs Sebebiyle Dünyada Etkinlik İptalleri

Çinde başlayan ve aylardır dünya gündeminin ilk sırasında yer alan Coronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde birçok etkinlik iptal edilmişti. Dünya Sağlık Örgütü ve yetkili birçok kuruluş tarafından yapılan uluslararası seyahat ve büyük etkinliklere ilişkin uyarıları dikkate alan birçok şirket önlem amaçlı olarak etkinliklerini iptal etti. Şirketler ve çeşitli kurumlar tarafından Coronavirüs sebebiyle dünyada etkinlik iptalleri hakkında açıklamalar peş peşe geldi. Venedik Karnavalı, Dünya Mobil Kongresi, Cenevre Otomobil  Fuarı, South by Southwest, Oyun Geliştiricileri Konferansı, Facebook F8 Geliştiriciler Konferansı Google’ın Cloud Next 2020 etkinliği bu etkinliklerden sadece bazıları. Bunun yanı sıra birçok teknoloji şirketi tarafından yapılması planlanan lansmanlar ya ertelendi ya da online ortamdan gerçekleştirildi. 

Salgına karşı alınan önlemler çerçevesinde NBA’de maçların seyircisiz oynanabileceği bile konuşulmaya başladı. Buna ek olarak Formula 1’de de Çin’de gerçekleşecek yarış ertelenmiş, Bahreyn’deki yarışın da izleyicilere kapalı olarak gerçekleşmesine karar verilmişti.

Dünya genelinde Teknoloji şirketlerinin birçok etkinliği virüs salgını sebebiyle iptal edilmiş veya online olarak gerçekleştirilmişti. İlerleyen günlerde önlem amaçlı olarak diğer etkinliklerden de benzeri duyuruların gelmesi oldukça muhtemel olarak gözüküyor.

Online Coronavirüs haritası için tıklayınız.

Haftalık teknoloji haber bülteni için tıklayınız.