Ana Sayfa Haber Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

0
1179

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı son dönemlerde iyice yaygınlaşan elektrikli scooter’la alakalı yeni bir açıklama yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yerli ve milli elektrikli scooter üretileceğini açıkladı. 

Son dönemlerde yollarda sık sık gördüğümüz ve trafiğin sıkışık olduğu bölgelerde çok sık tercih edilen elektrikli scooter’lar hakkında yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul gibi şehirlerde insanların trafikten kurtulmasını sağlayan elektrikli scooter’lar pandemi sebebiyle daha da çok tercih edilmeye başlandı. Kullanıcıların toplu taşıma yerine elektrikli scooter’lara yönelmesi de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da dikkatini çekmişe benziyor. Bakan Karaismailoğlu, ülkemizde 3 milyon kişinin elektrikli scooter kullandığını ve bu konuya dikkatlerini verdiğini açıkladı.  

Türkiye’de 35 bin elektrikli scooter var

Mobil araçlar ve scooterlar ile ilgili bir programda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’de 35 bin seviyelerinde elektrikli scooter bulunduğunu belirtti. Bakan Karaismailoğlu bu konuyla alakalı araştırmaların devam ettiğini ve Türkiye’de yerli ve milli elektrikli scooter üretimi için çalışmalara başlandığını açıkladı. 

Karaismailoğlu, konuşmasında Türkiye’deki araç sayısının son 18 yılda yüzde 160 arttığını belirtti. 2020 itibariyle toplam araç sayısının 23 milyon 650 bini aştığını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, vatandaşların yeni alternatifler üzerinde durduğunu söyledi. Bu bağlamda Türkiye genelinde 3 milyon vatandaş yaygınlaşmaya devam eden elektrikli scooter kullanımını devam ettiriyor. 

Karaismailoğlu ayrıca, mobilitenin de çok önemli olduğunu ve bu doğrultuda çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca mobilitenin milli ulaşım ve altyapı politikaları içinde çok önemli bir yerinin olduğunun altını çizdi. Özellikle İstanbul gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde geleneksel ulaşım araçlarının yerini alan elektrikli scooterlar, elektrikli araçlar, otonom araçlar, uçan araçlar ve drone gibi araçların varlıklarının hissedilmeye başladığını ifade etti. 

Hem trafik yoğunluğu hem de tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sebebiyle pek çok kişi toplu taşıma kullanım oranlarını azaltmaya başladı. Bu bağlamda vatandaşlar elbette ki alternatif yöntemler araştırmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da bu tür araçlar üzerinde çalışarak vatandaşlara daha iyi bir hizmet sunmak için programlarına başladıklarını dile getiriyor. Bakan Karaismailoğlu, mikro hareketlilik istemi eylem planını tamamladıklarını, en kısa sürede de söz konusu projenin hayata geçeceğini belirtti. 

İlginizi Çekebilir:

Mi Elektrikli Scooter Kutu Açılımı ve 90 KG İçin Sürüş Testi – Yokuş Performansı

Elektrikli Scooterlar, Uzaktan Hack Saldırılarına Maruz Kalabiliyor! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz