İngiliz komedyen Sacha Baron Cohen yaptığı bir konuşmada Facebook ve Mark Zuckerberg’in reklam politikasını eleştirerek bu tür internet platformlarının nefret ve şiddetin yaygınlaşmasına imkan tanıdığına değindi. Cohen: “Eğer Facebook 1930’larda buralarda olsaydı, Hitler’in ‘Yahudi sorununa’ çözümüne dair 30 saniyelik reklamlar yayınlamasına izin verirdi.” dedi.

Borat, Ali G gibi karakterlerle bilinen ve son olarak Netflix’in The Spy yapımında izleyicilerin karşısına çıkan Sacha Baron Cohen,  New York’ta düzenlenen ADL 2019 Never is Now Summit’te Anti-semitizm ve nefret konulu bir konuşma yaptı. Sacha Baron konuşmasında başta Facebook olmak üzere Google, Twitter ve YouTube’u hedef aldı.

İnternet platformlarını her türlü reklamı yayınlayarak nefret ve şiddete çanak tutmakla suçlayan Cohen, “Eğer parasını öderseniz, Facebook her istediğiniz siyasi reklamı yayınlayacaktır. Bu siyasi reklamın yalan olduğunu bilseler bile. Dahası bu reklamın daha fazla etki yapması için mikro hedefleme hizmeti dahi sunuyorlar. Bu çarpık mantıkla Facebook 1930’larda burada olsaydı Hitler’in ‘Yahudi probleminin’ çözümüne ilişkin 30 saniyelik videolar yayınlamasına da izin verirdi.” dedi.

İnternet şirketlerinin tarihteki en büyük propaganda aracına dönüştüğünü söyleyen Cohen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e yönelik de ciddi eleştiriler yöneltti. “Ne yazık ki, Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg geçen ay yaptığı bir açıklama ile kendisinin ki gibi şirketlere yönelik getirilmek istenen kanun ve düzenlemeleri eleştirdi. Dile getirdiği bazı argümanlar tam anlamıyla saçmalık. Biz bu şirketlerden ifade özgürlüğünün sınırlarını çizmelerini beklemiyoruz. Onlardan sadece platformlarında daha sorumlu olmalarını istiyoruz.”

Konuşmasında internet şirketlerinin uygulamalarını eleştiren ünlü komedyen “Eğer bir neo-Nazi, restorana girip müşterileri tehdit etmeye başlar ve Yahudileri öldüreceğini söylerse, bu restoranın sahibi ona hala sultan sofrası mı kurmalı? Hayır tabii… Bu restoran sahibinin, o Naziyi dışarı atmaya hakkı olduğu gibi bu aynı zamanda etik anlamda da sorumluluğudur. Aynı durum bu internet şirketleri için de geçerli.” diyerek internet şirketlerini sorumluluk sahibi olmaya ve şiddet ile nefreti körüklememeye davet etti.

Sacha Baron Cohen Kimdir?

13 Ekim 1971’de Londra’da doğan İngiliz oyuncu ve komedyen Sacha Baron Cohen ilgi çekici karakterleriyle tanınıyor. Ali G, Borat ve Brüno en bilinen karakterleri. Bu üç karaktere de Da Ali G Show’da genellikle bir senaryosu olmadan Cohen tarafından doğaçlama olarak hayat verilmiştir. Öte yandan Diktatör filminin senaryosuna katkıda bulunmuş ve Diktatör Aladin karakterine hayat vermiştir. Sunduğu tv şovu BAFTA ödüllerini kazanmış ve Emmy’e aday olmuştur. 2007’de Borat karakteriyle Altın Küre ödülünü kazanmıştır. Cohen, son olarak İsrailli Mossad ajanı Eli Cohen’in hayatını konu alan Netflix’in The Spy yapımında yer aldı.