cüneyt alacacı ünlüler bu kadar cahil mi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
5 dakika

Tekno Safari olarak önceki hafta ortaya çıkardığımız coronavirüse iyi gelen gıda takviyesi skandalı hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Kanal D’ye açıklama yapan firma sahibi Cüneyt Alacacı, ürünü kendilerinin göndermediğini ve reklam yaptırmadıklarını söyleyerek “3 bin lira için coronavirüse iyi geliyor diye reklamı yaptılar. 3 bin lira için de bu yapılmaz. Ünlüler bu kadar mı cahil?” dedi. Beyaz TV’de açıklama yapan Seren Serengil ise ürünü belgeleriyle birlikte firmanın gönderdiğini belirterek “Bazı arkadaşlarımız corona morona dediği için işler karıştı” dedi. Öte yandan şirket yetkilileri Tekno Safari’ye yaptıkları açıklamada ise ürün reklamı yaptıklarını ve belgelerinin tamam olduğunu söylemişti. Tarafların yaptığı açıklamada dikkat çeken tek şey ise iki tarafın birbirini suçlaması ve çelişkiler oldu.

Tekno Safari Özel Haber// Geçen hafta Kübra Sarıkaya ile birlikte ortaya çıkardığımız ve kamuoyunda büyük ses getiren coronavirüse karşı etkili olduğu iddia edilen No Attack gıda takviyesi hakkında konunun tarafları konuştu. Konu hakkında açıklama yapan şirket sahibi Cüneyt Alacacı ünlüleri “cahil” diye nitelendirip ürünü başkalarının ürettiğini ve gönderdiğini söyledi. Seren Serengil ise belgelerin geldiğini ama kandırıldıklarını ifade ederek şirket sahibinin kendisine yaptığı “tüm belgelerin tamam olduğunu ve başka bir televizyon kanalının karalama kampanyası yaptığı” açıklamasını aktardı.

“Ünlüler bu kadar mı cahil?”

cüneyt alacacı ünlüler bu kadar cahil mi

Kanal D Haber’e açıklama yapan şirket sahibi Cüneyt Alacacı, ürünün Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onayı alınmadan, daha üretime geçilmeden ünlü isimlerle para karşılığında anlaşılıp, reklamı yapıldığını iddia etti. Muhabirin “3 bin lira için coronavirüse iyi geliyor diye reklam mı yaptılar sorusunu onaylayan Alacacı “reklamlardan benim de haberim yoktu” dedi ve ünlü isimleri suçladı. “Böyle iyi geliyor (coronavirüse) demek için bir bilim adamı olmak lazım. İnsanların duygularını sömürmek için para kazanma hırsıyla bu işe girdiklerini düşünüyoruz. 3 bin lira için de bu yapılmaz. Ünlüler bu kadar mı cahil?”

Seren Serengil: Bize Tarım Bakanlığı belgelerini gönderdiler, ben kullandım bana bir şey olmadı

seren serengil no attack

Beyaz TV’de Söylemezsem Olmaz programını sunan ve aynı ürünün reklamını yapan Seda Akgül’e konuk olan Seren Serengil, şirket sahibiyle görüştüğünü, şirket sahibinin kendisine belgelerin tamam olduğunu, bunun bir karalama kampanyası olduğunu aktardı. Serengil programda halktan herhangi bir özür dilemezken şu ifadeleri kullandı. “Sağda solda bizim aleyhimize dönecek şekilde saçma sapan haberler yapılıyor. Ajansımızın bize getirdiği bir takviye. Yaklaşık 9 gün kullandım ben. Biz böyle ürünlerin tanıtımı yapılırken belgesini istiyoruz. Tarım Bakanlığı’ndan, İSO9001 var mı onu soruyoruz. Bu belgelerin hepsi bize gönderildi. Bende de mevcut” diyen Serengil, daha sonra ise belgenin ürün adına olmadığını öğrendiğini şu sözlerle aktardı. “Belge geliyor, ama bu ürünün adına değil. Yani takviye sahte değil. İsmini sonradan değiştiriyorlar. Çünkü yetiştirememişler. Hem de TV’lerde dönünce biz de inandık. Daha kimse bu ilacı almadı. Çünkü dağıtımı olmamış. Yeni bir üründü, eczanelerde olacaktı. Şimdi o ürün takviye olduğu için size önerilmesinde  çok bir durum yok.” Seren Serengil’in satışta olmayan bir ürün için Instagram hesabından satın alınabilecek bir site linki paylaşması ise dikkat çeken bir diğer çelişki.

Tekno Safari’ye “ürün onaylı” açıklaması yapılmıştı

Haber üzerinde çalıştığımız 18 Mart Çarşamba günü Bilge İlaç Üretim Müdürü Serhat Tiktaş ile yaptığımız görüşmede ürün hakkında onay belgesinin olduğu ve tarafımıza gönderileceği söylenmişti. Kayıtları elimizde mevcut olan bu görüşme sonrasında bize herhangi bir belge gönderilmemiş, ancak haberimiz yayına girdikten sonra bize bazı belgeler gönderilmişti. Gönderilen belgelerin de No-Attack’a ait olmadığı ortaya çıkmıştı. Ertesi gün şirket sahibi Cüneyt Alacacı tarafından aranmış ve ürünün farklı bir isim ile onaylı olduğu yanıtını almıştık. Yine bize gönderilen belgede ürün içerikleri ile ürün türünün No-Attack ile aynı olmadığı ortaya çıkmıştı.

Ünlüler fazla para almak için böyle bir yayın yapmış

cüneyt alacacı no attack

Alacacı Kanal D habere yaptığı açıklamada reklamı yapılan ürünün No-Attack olmadığını iddia etti.

“No-Attack olamaz bir kere. Çünkü No-Attack diye ürün piyasaya çıkmadı. İzinlerine müracaat edildi. İzinlerini bekliyoruz. Kendi kafalarına göre No-Attack diye bir isim koymuşlar, gidip o kutuyu yapmışlar. Kendi kutularını ünlülere göndermişler. Ünlüler paylaşım yapmışlar.”

Tarım Bakanlığı’nın baskın denetim yaptığını da açıklayan Cüneyt Alacacı, Cuma günü Seda Soylu ile yaptığı görüşmede ise ürünü ürettiklerini söylemişti. Alacacı, Seda Soylu ile yaptığı görüşmede “Yani abla bir yanlış anlaşılma oldu. Hiçbir şekilde hiç bir ünlüye bir tane bile bir mesajımız yok. Biz coronaya çare bulduk diye çıkmıyoruz yola. Biz bağışıklık güçlendirici ürün üretiyoruz. Ünlüler kendi kendine, yaranmak için, fazla para almak için menajerden böyle bir yayın yapmışlar. Ürünleri sana yemin ediyorum, mübarek Cuma günü, daha bir tane tüketiciye göndermedik. Eczanede yok ilaç. O sitelerin hepsi yalan yanlış oynanan oyunlar” demişti. 

Yine elimizde mevcut olan kayıtlarda Çarşamba günü şirket Üretim Müdürü Serhat Bey ürün reklamı yaptırdıklarına ilişkin şu açıklamayı yapmıştı “Evet evet birkaç ünlüyle hatta 5-6, 10 bu kadar büyüklükte bir reklam çalışması yapıldığını biliyorum. İnternet sitelerinde de, sayfalarda da şu an çalışmalar yapılıyor”

Alacacı ayrıca ünlülerle anlaşarak reklam yapan firmadan şikayetçi olduğunu açıkladı ve “Hepsinden davacı olduk. Adaletin huzurunda bunun hesabını verecekler” dedi.

Seren Serengil: Bazıları corona morona deyince ortalık karıştı

Konu hakkında açıklama yapan Seda Sayan “Ben kullanıyorum bu ilacı. İnandığım bir ürünün tanıtımını yapıyorum” demişti. Seren Serengil ise, “İnsanlara gönderilen metinlerde virüse iyi geldiği söylenilmiş. Bu doğru değil. Sonra o belgelerin de sahte olduğu ortaya çıktı. Biz de kandırıldık. Hadi biz kandırıldık, televizyon kanallarında da reklamlar var. Televizyon kanalları da mı insanları kandırıyor? Soruşturma veya açılan bir dava yok bize karşı. Bu ürün için alınmış ama başka bir isimle izin alınmış. Sadece bazı arkadaşlarımız coronaya moronaya deyince, tabi o saçmalık. O denmemesi gereken bir durumdu. Biz de dava açtık” dedi.

Başka bir TV kanalı karalama kampanyası yapmış

Seren Serengil ayrıca şirket sahibi ile yaptığı görüşmenin detaylarını da paylaştı. “Dün sahiplerini buldurttum. “Hayır Seren Hanım, asla sahte değil. Bir televizyon kanalından bizi aradılar, siz bu sanatçılarla reklam yapmayın, bizimle yapın. Yeni sanatçılar verelim size. Biz de onlarla yapmadık. Gitmeyince size de düşmanlarmış. Sizinle beraber bize bir karalama kampanyası yaptılar.” ifadeleriyle şirket sahibi ile aralarında geçen konuşmayı aktardı. Kanal D’ye yaptığı açıklamada reklamlardan haberi olmadığını söyleyen Alacacı’nın reklamları yaptırdığına dair açıklaması da bu kayıtlara yansıdı.

Öte yandan şirket sahibi tarafımızı arayarak haberin kaldırılmasını istemiş, tarafımızdan bu istek reddedilince de “3 kuruşa kimin reklamını yapıyorsunuz? Haberi kaldırın. Kaldırmazsanız da siteniz yakında kapanır zaten. Mahkemede hesap verirsiniz” ifadelerini kullanmıştı.

No Attack isimli ürünün Habertürk ve CNN Türk kanallarında prime time’da reklam yaptığını tespit edebildik. Reklamın özellikle coronavirüs konuşulan programlarda yapılması da ayrıca dikkat çekti.

Ne olmuştu?

no attack ünlüler

Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seray Sever, Seren Serengil, Ebru Akel, Seda Akgül, Demet Şener, Perihan Savaş ve daha birçok isim coronavirüse karşı koruma sağladığı iddia edilen ürünün reklamını yapmıştı. Hatta ünlü isimlerin bazıları ürünün corona da dahil tüm virüslere karşı enfekte olsa dahi etkili olduğunu söylemişti. Ünlü isimler yaptıkları reklamlarda ürünün eczanelerde olduğu bilgisini ve satın alınabileceği bir web sitesinin de linkini paylaşmıştı.

Ünlülerin paylaştığı web sitesinde “Corona da dahil tüm virüslere karşı tam koruma” mesajı yer alıyor, ürünün coronavirüse karşı %89, hepatite karşı %90, HIV’e karşı %89 karşı savunma sağladığı mesajları yer alıyordu. Google onayı olmayan ve güvenli olmayan sitenin kayıt adresi ise “yalan dolan mahallesi” olarak belirtilmişti.

Sitede ayrıca Kadın Doğum Uzmanı Doktor Aslıhan Yazıcıoğlu ismi kullanılarak referans gösterilmişti. Yazıcıoğlu da sosyal medya hesabından ilgili ürünü paylaşan isimler arasındaydı.

Haberin tüm detaylarına buradan erişebilirsiniz.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz