Samsung da kendi işlemcisi Exynos 2100 ‘ü PC ’lere getirmeye hazırlanıyor. Apple’ın M1 işlemcisine rakip olacak olan Exynos işlemcilerini, şirketin AMD ile birlikte geliştirdiği ortaya çıktı. 

Güney Kore merkezli Samsung’un mobil cihazlarında kullandığı Exynos işlemcisini PC ‘ye de getirmek için çalışmaya başladığı ortaya çıktı. Samsung’un yeni hamlesiyle Apple M1 işlemcisine rakip olması ve Apple’ın ürettiklerine benzer çözümler geliştireceği belli oldu. 

Samsung’un Exynos yonga setlerini, AMD ile devam ettirdiği iş birliği ile geliştireceği öğrenildi. Bu bağlamda AMD GPU’ların bulunacağı düşünülen Exynos işlemciler PC’ye entegre edilecek. Daha önce de ortaya Samsung’un Exynos 1000 tabanlı ARM yonga setlerini Windows PC’lere getirmeyi hedeflediği söyleniyordu. Bu işlemci artık Exynos 1000 yerine Exynos 2100 olarak anılıyor. Samsung’un ilk 5 nm işleme teknolojisiyle ürettiği bu işlemci doğrudan Snapdragon 888’in rakibi oldu. 

Samsung’un Exynos 2100 işlemcisini PC ’lere entegre edeceği haberi sızıntılarıyla ünlü Galox’tan geldi. Resmi Twitter hesabından paylaşım yapan Galox, Tweet’inde “Exynos for computers, can’t wait” yorumunu yaptı. “Bilgisayarlar için Exynos” dese de, Galox aslında ARM tabanlı yonga setlerinin önce dizüstü bilgisayarlara geleceğini açıkça belirtmedi. Her ne kadar belirtmemiş olsa da, verimlilik faktörleri göz önüne alındığında, dizüstü bilgisayarların Exynos işlemci kullanması, çok daha mantıklı görünüyor. 

Samsung’un Exynos 2100 yonga setini PC’lere getirmek için çalışmalarını sürdürdüğü ve AMD grafiklerini destekleyecek bir çözüm üzerinde çalıştığı ortaya çıkıyor. AMD ile iş birliği yapan şirketten ilerleyen dönemlerde yeni şeyler duyulması bekleniyor. 

Samsung’un Exynos 2100 işlemcili PC’lerini bu yılın dördüncü çeyreğinde satışa çıkarması bekleniyor. Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Samsung, Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Exynos 2100’ü Tanıttı

A14 Bionic, Hem Exynos 1000 Hem de Snapdragon 875’i Geride Bıraktı

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra arasındaki farklar neler? Samsung Galaxy S21 serisine ilk bakış:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz