Uzayda marul yetiştirildi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan araştırmalar sonucunda, uzayda marul yetiştirildi. 

Uluslararası Uzay İstasyonu, birçok uzay araştırmasına ev sahipliği yapıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uzay hakkında çok daha fazla bilgi elde edilebildiği gibi ileri çalışmalar için de bilgi toplanıyor. Uzay hakkında yapılmak istenen araştırmalar ilk olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştiriliyor. İnsanlı uzay görevlerinde kullanılmak için hazırlanan yeni teknolojilerin ilk olarak denendiği Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde yapılan araştırmalar ile şimdi de uzayda marul yetiştirildi. 

Uluslararası Uzay İstasyonu bünyesinde bulunan bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda yenilebilen zararsız bir marul yetiştirdiler. Özellikle yenilebilen ve zararsız olarak belirtilmesinin sebebi ise Uluslararası Uzay İstasyonunda, dünyaya göre çok daha fazla radyasyonun bulunuyor olması. Bu yüksek radyasyon seviyesine, düşük yer çekimine rağmen, zararsız ve yenilebilen bir marul yetiştirilebildi.  

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda marul yetiştirildi 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda marul yetiştirildi Bu araştırma sonucunda, tarıma elverişli olmayan arazilerde bitki yetiştirilmesi adına çok daha fazla bilgi toplanmış oldu. Aynı zamanda ileri dönemde uzayda kurulmak istenen koloniler ve uzun uzay yolculuğu görevlerinde beslenme sorunu ile mücadele etme şansı verdi. Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşayan ve çalışan astronotlar yetiştirdikleri marul sayesinde çok daha iyi beslenebilir hale gelecekler. Çünkü Uluslararası Uzay İstasyonu’nda olan astronotlar için gönderilen hazır gıdalar ile astronotlar bazı vitaminleri yeteri kadar alamıyorlar. Yetiştirilen marul sayesinde astronotlar daha fazla potasyum, B1 ve C vitamini alabilecekler.  

NASA yeni astronotlarını arıyor 

NASA’nın ilerleyen dönemlerinde yapmayı planladığı Mars görevlerinde fayda sağlayacak olan bu gelişme dünya üzerinde tarıma elverişli olmayan arazilerde bile fayda sağlayabilir. NASA, Mars’a gerçekleştireceği insanlı görevler için yeni astronot arayışına girmişti. NASA’nın Artemis Jenerasyonu ismini verdiği bu yeni astronotlar için belli iş başvurusu şartları koymuştu.  2 Mart – 31 Mart tarihleri arasında yapılacak olan bu iş başvurusunda ilk başvuru şartı Amerikalı olmaktı. Amerika vatandaşlığı dışında, mühendislik, biyoloji, bilgisayar ya da matematik gibi alanlarda yüksek lisans derecesine sahip olmak gerekli. Tabii ki yüksek lisansın hangi kurum tarafından verildiğinin de bir önemi var. Sayılan bölümlerde alınan eğitimlerin dışında Osteopatik tıp doktoru olanlar da başvuru gerçekleştirebilecek. NASA, 2024 yılında tekrardan insanlı Ay görevi gerçekleştirecek.  

108 MP KAMERALI XIAOMI ”MI NOTE 10”u İNCELEDİK!

NASA Venüs’e göndereceği aracı için yarışma düzenliyor