Facebook çatısı altında faaliyet gösteren ve dünyanın en fazla kullanıcı sayısına sahip olan anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ın Beta sürümünde karanlık mod ilk kez görüldü. Şu an için Android kullanıcılarının erişebildiği karanlık modun sürümün kodu ise 2.20.13.

Android işletim sistemli cihazlara sahip olan kullanıcılar, Google Play Store’da bulunan WhatsApp uygulama sayfasına giderek karanlık modun aktif olduğu Beta programına katılabiliyorlar. Ancak dünya genelinde 1.6 milyar kullanıcısının bulunduğu uygulamanın beta programı beklenen karanlık modun gelmesi sebebiyle dolu. Yani WhatsApp, uygulamayı test edebilmek için yeterli kullanıcıya sahip. Ancak uzun zamandır beklenen karanlık modu kullanıcılar APK dosyası olarak indirebilir.

WhatsApp karanlık mod kullanımı (Android)

WhatsApp Beta uygulamasını indirin ve kurun,
WhatsApp uygulamasını açın,
Hesabınıza giriş yapın,
Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun,
Ayarlar menüsünü açın,
Görüntüleme başlığı altındaki Tema seçeneğine dokunun,
Açılan pencerede Koyu temayı seçin.

Yukarıda aktardığımız işlemleri yaptığınız halde Ayarlar menüsünde Tema seçeneğini göremiyorsanız, beklenen güncellemeyi cihazınız henüz almamış olabilir. Google Play Store’daki WhatsApp sayfasında bulunan 5 yıldızlı değerlendirme bölümündeki Beta başlığından test kullanıcısı olup olmadığınızı kontrol ettikten sonra eğer test kullanıcı değilseniz Beta sürümünü APK dosyası şeklinde indirebilirsiniz.

WhatsApp’ın Beta uygulamasını APK yoluyla kullanmanız uygulamada bazı sorunlar yaratabilir. Bu nedenle indirip kurulum yapmadan önce WhatsApp mesajlarınızı yedeklemeniz öneriliyor.

WhatsApp’ın karanlık modu şu an için sadece Android kullanıcıları için sunulmuş durumda. iOS işletim sisteminde ise hem beta hem de nihai sürüm için karanlık mod şu an için bulunmuyor. Ancak Android gelen karanlık modun kısa süre içerisinde iOS ekosistemine de ekleneceği düşünülüyor.

WhatsApp’ın 2020 yenilikleri