Vodafone’un Temmuz ayından bu yana evde internet müşterilerinin abonelik iptal ve nakil işlemlerini yerine getiremediği veya bu hizmetleri ciddi gecikme ile tamamladığı ortaya çıktı. Tepkisini sosyal medyada dile getiren tüketiciler, iptal veya nakil talebi gerçekleşmediği halde kullanılmayan internet hizmeti için gelen faturalar karşısında mağduriyet yaşıyor. Vodafone Çağrı Merkezi bir bakım çalışması olduğunu doğrularken, konuya ilişkin bilgi almak istediğimiz şirket sorularımızı yanıtsız bıraktı. 

Tüm dünyada etkisini sürdüren pandemi nedeniyle milyonlarca insan evlerinden çalışıyor ve işlemlerini internet üzerinden yerine getiriyor. Bu duruma bağlı olarak da internet kullanımı artıyor ve bağlantının önemi artıyor. İnternete bağımlılığın arttığı bu dönemde ise Vodafone Evde İnternet kullanıcıları ciddi sorunlar ile karşı karşıya. 

Sosyal medyada birçok Vodafone Evde İnternet müşterisi, nakil ve abonelik iptal taleplerinin şirket tarafından yerine getirilemediğini ifade ediyor. Tüketiciler, haftalar önce yaptıkları başvurulara rağmen iptal edilmeyen veya nakil işlemleri yapılmayan internet hatları sebebiyle mağdur oldukları gibi kullanmadıkları internet için gelen faturalar ile şaşkına dönüyor. Şirketin yapılan itirazlarda ise fatura iptali yerine çok düşük indirimler yaptığı görülüyor. 

En Az 1 Aydır Bitmeyen Bakım Çalışması

Yaklaşık bir aydır Vodafone Evde İnternet Çağrı Merkezine ulaşmak için 0850 542 05 42 numaralı telefonu arayan tüketiciler “sistemlerimizde yapılan bakım çalışması nedeniyle hattınızla ilgili işlem yapılamamaktadır” uyarısıyla karşılaşıyor. Bizim ilk olarak 14 Temmuz’da fark ettiğimiz bu durum, halen devam ediyor ve çağrı merkezini arayan müşteriler aynı uyarı ile karşılaşıyor. 

Konu hakkında bilgi almak için ulaştığımız Vodafone Türkiye’den soruna ve sebebine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Vodafone Türkiye tarafından 1 aydır çözülemeyen sorunun kaynağı, bu denli süre geçmesine rağmen neden giderilemediği, tüketicilerin mağduriyeti gibi konular hakkındaki sorularımız yanıtsız kaldı. Tamamlanamayan bakım çalışmasının ne olduğu ise bilinmiyor. Ancak tüketicilerin bu soruna bağlı olarak mağduriyeti sürüyor.

Vodafone Evde İnternet Nakil İşlemleri Aylardır Yapılamıyor

Birçok tüketici yaşanan gecikmeler dolayısıyla tepkilerini sosyal medyada dile getiriyor. Bir kullanıcı herhangi bir altyapı sorunu olmamasına rağmen nakil işleminin tamamlanamadığını şu sözlerle ifade etti: “3 aydır nakil işlemini gerçekleştiremeyen Vodafone acaba ne zaman yaparsınız? Altyapı sorunu yok, hat var ama evde İnternet yok. İşinizi yapın artık yada iptal edin!”

Bir başka kullanıcı ise kullanmadığı halde fatura kesilmeye devam edildiğini ifade etti. 

Twitter üzerinden kendisine ulaştığımız Ali Tufan Yağmur, “13 Temmuz’da yaptığım başvuru günlerce müşteri hizmetleriyle olan tartışmalarım sonucu ancak 3 Ağustos’ta tamamlandı. Bu süre zarfında çağrı merkezine ulaşmakta ciddi sorunlar yaşadım. 1 saat beklediğim de oldu tam bağlandığım anda hattan düştüğüm de oldu. İki defa 1 saatin üstünde bekledim bağlanıyor garip garip sesler geliyor hattan düşüyorum. Zaten temsilci de çaresiz ve bana söyledi yapacak bir şeyim yok bilgisayarlar çalışmıyor.” dedi. Bu durum elbette Vodafone’un evden çalışma döneminde çağrı merkezinde yaşanan altyapı sorunlarına da işaret ediyor.

“Kullanmadığım İnternetin Faturasını İstiyorlar”

20 gün süren nakil işlemi boyunca internetsiz kaldığını ve bu süre zarfında mobil internet hattından ekstra paket alarak işlemlerini yaptığını ifade eden Yağmur buna karşın standart evde internet faturasının gelmeye devam ettiğini söyledi. “Ben nerdeyse 20 gün kullanamadım ve fatura itirazıma yarım saatte red geldi.” açıklamasını yaptı.

Vodafone Evde İnternet Çağrı Merkezi üzerinden yapılan nakil başvurularında 7-10 gün içinde işlemin tamamlanacağı ve bu hizmet karşılığında 100 Türk Lirası hizmet bedeli alınacağı belirtiliyor. Karşılığında işlem ücreti de alınan bu hizmetin belirtilen süre zarfında tamamlanamaması birçok kullanıcının tepkisini çekti. 

Bu süre zarfında nakil talebi alınan internet hattı, aktif olarak beklemeye devam ediyor ve tüketiciye fatura yansıtılıyor. Fatura iptali veya iadesi için müşteri hizmetlerini arayan müşteriler, çok cüzi ücret iadeleriyle kaşılaşıyor ve bu iadelerin de sonraki faturalara yansıtılacağı ifade ediliyor.

Tüm bunlara karşın Vodafone tarafından sorunun ne olduğu, neden çözülemediği ve bu kadar uzadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmıyor. İptal ve nakil işlemlerinin neden yapılamadığı da bilinmiyor.

Vodafone Evde İnternet Abonelik İptali İçin Haftalarca Bekleniyor

Şirketin çağrı merkezi veya mağazalar üzerinden yeni müşteri anlaşması yaptığı gözlemlenirken mevcut abonelerin işlemleri gerçekleştirilemiyor. Tüketiciler, nakil işlemlerinde olduğu gibi iptal işlemlerinin de haftalar geçmesine rağmen tamamlanmadığını ve buna rağmen fatura yansıtılmaya devam edildiğini ifade ediyor.

Şirketin, sebebi bilinmeyen ve bakım çalışmasının sadece mevcut hatların nakil ve iptal gibi işlemlerini kapsadığı gözlemleniyor. Yeni aboneliklerde bir sorun yaşanmıyor.

Şirketin müşteri işlemlerini gerçekleştirememesinin sebebi henüz bilinmiyor ve bu sorunun daha ne kadar devam edeceği de merak konusu. Birçok sosyal medya kullanıcısı çözülmeyen sorunlarına ilişkin tepkisini dile getirmeye devam ediyor.

Mart ayında 1 milyon haneye evde internet hizmeti verdiğini açıklayan şirkettin kaç abonesinin sorundan etkilendiği, bu abonelerin ne kadar beklediği, kaçından kullanılmayan günler için ücret almaya devam ettiği henüz bilinmiyor.

İlginizi çekebilir:

Teknoloji Haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayın.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz