Geçen hafta tanıtılan yerli elektrikli otomobil, tasarımı ve teknolojik özellikleriyle büyük beğeni toplamış ve birçok kişi ve kurum tarafından alkışlanmıştı. Aracın ön sipariş ile satışa çıkacağı duyurulmuş ve buna bağlı olarak duyurular da peş peşe gelmişti. Aracın ön sipariş bedelinin ne olacağı en çok merak edilen konular arasında yer almıştı. Bu konuda ilk açıklama geldi. 
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen yüzde 100 elektrikli yerli otomobil,   belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurumlarından spor kulüplerine kadar pek çok kurum ve kuruluş tarafından sipariş listesine eklendi. 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Anadolu’nun dört bir tarafından gelecek alım taleplerinin yerli otomobilin üretim sürecine destek olacağını belirtti. “Bu kampanya, tabandan gelen taleplerle öne alındı. Fabrikaya en büyük destek bu kampanya olacak” diyen Burkay, şu anda neredeyse yıllık üretim rakamı olan 175 bin adet kadar talep olduğunu aktardı.

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre sipariş süreci, tek elden yönetilecek ve koordinasyonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) sağlayacak. Böylece söz konusu çalışma ile Türkiye’de yerli otomobili kaç kişinin almak istediği belli olacak.

Hesap, fabrika kurulduktan sonra oluşturulacak. TOBB bünyesinde toplanacak ön ödeme paralarının, fabrika için gerekli olan yatırımın bir kısmını karşılaması bekleniyor. Ön ödeme miktarının ise 30-40 bin lira olarak belirleneceği tahmin ediliyor.

Yerli otomobilin batarya dolum tutarı 60 lira olacak 

Yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina’nın dikkat çeken 5 tasarımı  

Yerli otomobil tanıtıldı, Elon Musk sosyal medyada gündem oldu