Biyometrik Veri Üzerinden Kazanç

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde açılan bir davadan aktarılan iddialara göre; Instagram, 100 milyon biyometrik veri üzerinden kazanç sağladı. İddialar doğrulanırsa sosyal medya devinin, davaya konu olan her bir kullanıcı verisi için ayrı ayrı 1000 dolara varan para cezaları ödemek zorunda kalacağı ifade ediliyor.  

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde açılan bir davada Instagram100 milyon kullanıcıya ait biyometrik veri üzerinden kazanç sağlamış olmakla suçlanıyor. Söz konusu verilerin, kullanıcılardan izinsiz bir şekilde toplandığı ve Instagram tarafından saklandığı iddia ediliyor. Sosyal medya devinin ise bu veriler üzerinden para kazanarak kazanç sağladığı belirtiliyor. Uzmanlar, davaya konu olan iddialar doğrulanırsa Instagram’ın, davadaki her bir veri için ayrı ayrı 1000 dolara varan para cezaları ödemekle mükellef olacağına işaret ediyor. Söz konusu para cezalarının, Illinois eyaletinin gizlilik yasasına göre belirlendiğinin de altı çiziliyor. 

Davadaki biyometrik verilerin nasıl toplandığı ve bu veriler üzerinden nasıl kazanç sağlandığı ise henüz bilinmiyor. İddiaların ispatlanması ve davanın sonuçlanması durumunda şirketin, çok sayıda ve yüksek oranda tazminat ödemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. 

Mark Zuckerberg, sık sık veri güvenliğine ilişkin yasal yaptırımlarla karşılaşıyor

Mark Zuckerberg Yasal Yaptırımlar

Diğer yandan Instagram, konuya ilişkin yöneltilen soruları yanıtsız bırakıyor. Sosyal medya devinin çatı şirketi olan Facebook’un adının da sık sık, bu tip veri gizliliği ve güvenliğiyle ilgili skandallara karıştığı biliniyor. Benzer konularda şirkete karşı açılmış birçok dava da bulunuyor. Platformun CEO’su Mark Zuckerberg de sıklıkla veri güvenliğine ilişkin yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. Açılan davalardan birinin, yakın zamanda nihayete erdirildiği ifade ediliyor. Söz konusu dava nedeniyle Facebook’un, 650 milyon dolarlık bir tazminat ödeme yükümlülüğü bulunuyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram, ‘Reels’ İsimli Kısa Video Özelliğini Kullanıma Açtı! 

Instagram, Shop Özelliğini Global Anlamda Kullanıma Açtı

Instagram, Yorum Sabitleme Özelliğini Kullanıma Sundu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz