VPN Güvenliği ve VPN Kullanımına Dair Riskler Nelerdir?
vpn güvenliği
Okuma Süresi
4 dakika

Son dönemde internet bağlantısı yapılırken sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri de VPN kullanımı. Ancak bu tür bir bağlantı kullanıcılar için çeşitli riskler barındırıyor. Bu yazımızda VPN güvenliği ve VPN kullanımına dair riskler konusuna odaklandık.

VPN (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ) birbirinden uzakta olan iki bilgisayarın güvenli ve şifreli bir iletişim kurmasını sağlayan ve veri paylaşımını daha güvenli hale getiren bir iletişim kanalıdır. Son dönemde da oldukça popüler. Ancak VPN kullanımı kullanıcıların kişisel verileri ve dosyalarını tehlikeye atacak unsurlar da barındırıyor. Bu sebeple VPN güvenliği ve VPN kullanımına dair riskler konusunda bir derleme yaptık.

VPN kullanımı daha önceleri, genellikle şirketler tarafından çalışanlarına farklı yerlerden ve istedikleri zamanlarda çalışma ve şirketin yerel ağına bağlanıp ilgili ortak alanlara ve dosyalara erişim imkanı vermek için kullanılmaktaydı. Elbette, bireysel kullanıcılar, özellikle internetle ilgili olan ve halka açık WiFi kullanımını aktif olarak kullanıp potansiyel tehlikelerinin farkında olan bireyler de VPN hizmetinden yararlanmaktaydı.

Günümüzde, özellikle pandemi koşulları ile gitgide yaygınlaşan evden ve uzaktan çalışma yöntemi artık VPN kullanımını günlük bir ihtiyaç haline getirmektedir. Ancak piyasada birçok VPN hizmeti veren firma, çeşitli fiyatlar ve birbirinden farklı hizmet paketleri bulunuyor. İhtiyaçlarınıza uyan en iyi VPN’i seçmeyi öğrenmek istiyorsanız kapsamlı bir araştırma yapmalı ve ilgili riskleri ve avantajları da iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. VPN hizmetini hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılar için bilgi gizliliği, güvenli iletişim, şifrelenmiş kimlik ve IP adresi gizleme özellikleri sağlayan bir hizmet olarak tanımlamak mümkün. Peki bu kadar özellik sunan bu hizmetleri kullanmak neden hala tercihe bağlı? VPN kullanımı riskli mi? Eğer öyleyse, VPN kullanmanın riskleri nelerdir?

Evet, internet üzerindeki her hizmette olduğu gibi VPN hizmetinin de kendine ait riskleri, firma ve sağlayıcı bazında değişen güvenlik açıkları bulunabilmektedir. Şimdi bunların ne olduğunu birkaç maddede inceleyelim.

Ücretsiz VPN hizmeti ve güvenlik riskleri

Ücretsiz VPN hizmeti ve güvenlik riskleri vpn güvenliği
VPN Güvenliği

VPN çeşitleri ve firmalarına dair internette kısa bir araştırma yaptığınızda dahi birçok ücretsiz VPN seçeneği olduğunu göreceksiniz. Peki bu hizmeti almak bu kadar kolay ve mükemmel olabilir mi? Aslında hayır. Size sunulan bir hizmet olduğu sürece o şirketin o hizmeti sağlayabilmesi için bir finansmana ihtiyacı olacaktır. Ücretsiz VPN hizmetleri sağlayan firmaların nasıl gelir elde ettiğini bilmek ve onlara güvenmek  VPN seçiminde önemli bir faktör olacaktır. İlk seçenek reklamlardır. Birçok firma bu şekilde ücretsiz sağlanan hizmetlere gelir elde edebilmektedir. Ancak elde edilen kişisel verileri işlemek, üçüncü partilerle paylaşmak ve dağıtmak gibi yöntemler de gelir sağlamak için malesef kullanılmaktadır. Bu sebeple hızlı bir karar vermeden önce, ücretsiz bir VPN kullanacaksanız ilgili firmanın referanslarını, bilinirliğini ve kesinlikle önceden bu hizmeti kullanmış müşterilerin yorumlarını incelemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde güvenlik için kulandığınız bir araç tam tersi size güvenlik açığı sunabilir.

Ücretsiz VPN ve Peer-to-Peer (P2P) Teknolojisi Sorunu

Ücretsiz VPN firmalarının maliyetlerini düşürmek için kullandığı bir diğer yöntem ise sunulan hizmetin altyapısının kalitesinden ve kapasitesinden ödün vermektedir. Bunun için ilk önce P2P teknolojisini açıklayarak başlayalım. Ücretsiz VPN risklerinden önemli biri kullanılan ağ yönetimi sisteminde tüm cihazların eşit iletişim imkanlarına sahip olmasıdır. Yani sizin cihazınız bu network içine dahil olduğunda hem client(istemci) hem de server(sunucu) olarak görev alabilir. Çünkü bu hizmetlerde merkezi bir sunucu altayapısı mevcut değildir ve bu sebeple siz farkında olmadan bilgisayarınız hem kullanıcı hem sunucu olarak sistemde var olur. Yani aslında sadece bu hizmetten yararlanan bir dış kullanıcı değil aynı zamanda VPN ağı içerisindeki bir operatör de olursunuz. Burdaki risk, bilgisayarınızı bu işleyiş için bir açık hedef haline getirmenizdir. Bu sistemin işleyeşini bilen suçlular ya da kötü niyetli hacker’lar siz farkında olmadan bilgisayarınızı yasal olmayan işlemler için veya kendi kimliklerini gizlemek için kullanabilir.

VPN Firmaları ile Bilgi Paylaşımı

VPN ismi gereği size özel bir sanal ağ olduğunu söylese de, hizmet sağlayıcınız ile tüm bilgilerinizi paylaşıyor olduğunuz gerçeğini değiştirmemektedir. Ve eğer bu firmalar sizin  makinelerinize yüksek düzeyde erişime sahipse hizmet aldığınız VPN firmasının bilgilerinizi ve tüm hareketlerinizi görebildiği anlamına gelir. VPN kullanmanın risklerini en aza indirmek için çalıştığınız firmaya ve iş etiğine güvenmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki sadece bilgilerinizi görmesi size ilk başta zararsız görünse dahi, bu bilgilerin yanlış ellere geçmesi çok farklı sonuçlar doğurabilir.

VPN Kullanıcılarının Erişimleri

Eğer VPN kullanımını birçok çalışanınıza, alt tedarikçilerinize, bir başka deyişle, üçüncü partilere erişim sunmak için tercih ediyorsanız, bu üçüncü partilerin VPN ile bağlandıktan sonra network’e tam erişimi olduğunu unutmamalısınız. Ve ne kadar çok sunucuya, aplikasyona ve network aracına erişim imkanı tanırsanız sisteminizi o kadar hassas bir konuma getiriyorsunuz demektir. Bunu önlemek için kullanıcılarınıza otomatik tam yetki vermek yerine erişimlerini kısıtlamalı, çeşitli firewall ve switch kullanımı ile ağ erişimini kullanıcı çeşitlerine göre segmentlere ayırmanızı öneririz. Bir diğer kontrol aracı da çalıştığınız VPN firmasından erişim loglarını istemeniz herhangi bir sorunu kolayca tespit etmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden size sistem kullanıcı erişim yetkilerini düzenleme imkanı veren ve düzenli olarak merkezi bir kullanıcı kaydı raporlaması sunan bir VPN hizmeti seçmek bu süreçte size yardımcı olacaktır.

VPN kullanmak her zaman göründüğü kadar güvenli olmayabilir. Hem kişisel veri güvenliğiniz için hem de şirketinizin güvenilirliği için size yukarıda bahsettiğimiz noktalarda güvenli ve kaliteli bir hizmet sunan VPN seçmek önemli bir karardır. VPN firmasının ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olun, kullanıcı yetkilerinizi düzenlemeyi ihmal etmeyin ve seçtiğiniz firmanın internetteki bilinirliğini detaylı bir şekilde araştırdığınızdan emin olun.

İlginizi Çekebilir:

Verilerinizi ve Sizi Koruyacak Ücretsiz Siber Güvenlik Eğitimi

Siber güvenlik adına dikkat edilmesi gereken 10 husus

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz