walt disney

Lucasfilms, Marvel, Pixar gibi önemli şirketlerle iş birliği yaparak birçok popüler içeriğin mimarı, Walt Disney ‘in 15 yıllık CEO’su Bob Iger görevinden istifa etti. Iger istifası için, Disney’in yaratıcı işlerine odaklanmak istediğini gerekçe gösterdi.

Dünyanın en büyük medya şirketlerinden biri olan Walt Disney birçok filmi ve animasyonu ile sinemanın lider içerik üreticilerinden biri. Son dönemde de dijital yayın platformu Disney+ ile birlikte dijital dünyaya da çok hızlı giriş yaptı. Bütün bu başarıların başında 2005 yılından beri olan Bob Iger görevinden istifa etti. 

Bob Iger; Star Wars, Marvel serileri ile Fox’un eğlence işlerini satın alarak Disney’in son dönemdeki başarılı işlerinin arkasındaki isim. Iger, Lucasfilms, Marvel, Pixar gibi önemli şirketlerle birçok iş birliği yapmış, başarılı birçok yapımı Disney portföyüne eklemişti.

Iger’ın mimarı olduğu ve 2008 yılında Kevin Feige yapımcılığında başlayan Marvel sinematik dünyası için üretilen filmler, şu an en çok izlenen film listelerinde. Hatta Disney, Marvel yapımları ile maddi anlamda o kadar başarılı işler gerçekleştirdi ki 71 milyar dolara Fox’un eğlence birimini satın aldı. Bu sayede Disney, Fox’un elinde bulunan Marvel karakterlerini kullanabilir hale geldi. Dijital yayın platformlarının yükselişi ile birlikte Disney’de bu pazara girdi ve Disney+’ı kullanıcılara sundu. Disney+, daha en büyük içeriklerini yayınlamamış olsa bile 29 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Bütün bu başarıların başında ise doğal olarak Disney CEO’su Bob Iger var. 

Bob Iger : Yaratıcı işlere odaklanmak istiyorum 

Bob iger

Başarılı CEO Bob Iger yaptığı istifa açıklamasında, Disney’in günlük işleri sebebiyle yaratıcı işlere odaklanamadığını ve bu sebeple CEO’luktan istifa ettiğini söyledi. Bu başarılı stratejileri uygulamaya koyduktan sonra işin yaratıcı tarafına odaklanacağını açıkladı.

Bob Iger , 31 Aralık 2021 tarihine kadar sözleşmesi olan Bob Iger, o tarihe kadar görevinin başında durmaya devam edecek ama daha sonra yerini Bob Chapek’e devredecek. TIME dergisi tarafından 2019 yılında en başarılı iş adamı seçilen 69 yaşındaki Bob Iger, 2018 yılında en çok kazanan ikinci CEO olmuştu. 

Görev süresinin dolmasından sonra yerini Bob Chapek’e bırakacak olan, Bob Iger’ın Disney çatısı altında bulunup bulunmayacağı bilinmiyor.  

DigiToll Bölüm 3

Marvel’dan, Disney+’a 10 dizi gelecek