Okuma Süresi
2 dakika

WhatsApp’ın Android ekosistemi için yeni bir özellik geliştirdiği ortaya çıktı. WABetaInfo’nun ortaya çıkardığı ve WhatsApp ‘ın “2.21.11.7” kodlu Android beta sürümünde görülen ‘Hızlı Arama’ özelliği, kullanıcıların telefon numarası doğrulama işlemlerini otomatik olarak yapılmasına olanak tanıyor. 

WhatsApp, uzun süredir platformdaki gizlilik ve güvenlik önlemleri hakkında yeni özellikler üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin halihazırda web ve masaüstü sürüm için biyometrik kimlik doğrulama özelliği üzerinde çalıştığı biliniyordu. Uygulamaya daha güvenli bir şekilde giriş yapmaya olanak tanıyan bu özelliğin ardından şirket doğrulama işlemlerini kolaylaştıracak bir yenilik geliştiriyor. 

WABetaInfo’nun ortaya çıkardığı yeni özellik Android beta sürümünde görüldü. WhatsApp’ın Android beta sürümünde görülen “2.21.11.7” kodlu ‘Hızlı Arama’ özelliği sayesinde, uygulamadaki doğrulama aramasını otomatik hale geliyor. Android ekosistemindeki WhatsApp kullanıcıları yeni özellik sayesinde, telefon numarasını girdikten sonra seçeceği doğrulama yöntemi ile kod girmek ya da gelecek aramayı beklemek zorunda kalmayacak. 

WhatsApp ayrıca, her doğrulama işlemi için farklı bir telefon numarası kullanacak ve bu şekilde yeni doğrulama yönteminin suistimal edilmesi olanağını da engellemiş olacak. 

WhatsApp, otomatik aramalar yanıtlanmadan sonlanacak

WhatsApp Android beta testlerinde gün yüzüne çıkan yeni özellik, kullanıcının girdiği telefon numarasına bir arama gönderecek. Daha sonra bu arama, kullanıcı henüz yanıt vermeden önce sonlanacak. Söz konusu yenilik, tüm doğrulama işlemini birkaç saniye içinde tamamlama imkanı sunacak. 

Hesap doğrulama işlemini oldukça kolaylaştıran yeni özellik için kullanıcı, arama geçmişinin WhatsApp tarafından izlenebilmesine izin vermek durumunda kalacak. Arama geçmişinin WhatsApp tarafından takip edilmesini istemeyen kişiler ise, SMS ya da çağrı alarak doğrulama yapmaya devam edecek. 

Şirketin ‘Hızlı Arama’ olarak andığı yeni özelliğin WhatsApp kullanıcılarına ne zaman sunacağı henüz bilinmiyor. Ancak yeni özellik sadece Android ekosistemi için yayınlanacak. Çünkü Apple, kullanıcıların arama geçmişinin okunması için herhangi bir API desteği sunmuyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp Web ve Masaüstü Erişimi için Biyometrik Kimlik Doğrulaması Geliyor

WhatsApp’ın Yeni iOS Beta Sürümünde Çoklu Cihaz Desteği için “Çıkış Yap” Butonu Görüldü

ZOOM’a Yeni Rakip: WhatsApp Masaüstüne Görüntülü Görüşme Geldi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz