whatsapp bilgi teyidi özelliği
Okuma Süresi
2 dakika

WhatsApp, platform üzerinden gönderilerin doğruluğunun teyid edilebileceği bir özellik üzerinde çalışıyor. Şirketin özellikle coronavirüs salgını sonrası artan yanlış bilgi yayılımını engellemek ve azaltmak amacıyla WhatsApp bilgi teyidi özelliği üzerinde çalışmaya başladı.

Dünya genelinde hızla yayılan coronavirüs salgını sebebiyle Facebook ve Twitter daha önce yanlış bilgi yayılımını engelleyecek bazı tedbirler aldığını açıklamıştı. YouTube da coronavirüs hakkında yetkin olmayan içerik üreticilerinin reklam gelirlerini kısıtladığını duyurmuştu. Fakat sosyal medya platformlarının yanı sıra popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp da yanlış bilgi yayılımında oldukça müsait. Bunun önüne geçmek isteyen şirketin WhatsApp bilgi teyidi özelliği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

WhatsApp Bilgi Arama Özelliği

whatsapp bilgi arama özelliği 

Son dönemde WhatsApp üzerinden birçok bilgi dolaşıma giriyor. Büyük çoğunluğu ses kaydı ve video olan bu içerikler ile coronavirüs salgını başta olmak üzere birçok yanlış bilgi yayılıyor. Şirketin bu durumun önüne geçmek için “WhatsApp bilgi arama özelliği” üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

WhatsApp bilgi arama özelliği ile kullanıcılara bilgileri daha hızlı bir şekilde doğrulama imkanı sunulacak. Bu özellik, kullanıcıya bir mesaj geldiğinde mesajın yanında çıkacak büyüteç özelliği ile kullanılabilecek. Kullanıcılar, büyüteç simgesine tıklayarak gelen bilgiyi tarayıcıda aratabilecek. Özellik, yazılı olarak ulaşan mesajın Google, Safari gibi tarayıcılarda aratılmasına ve bu konuda bir bilgi varsa karşılaştırılmasına imkan tanıyacak.

WaBetaInfo tarafından paylaşılan bilgilere göre, bu özellik WhatsApp beta sürümü 2.20.94 ile herkes için kullanılabilir hale geldi. Beta sürecinde olan özelliğin, nihai sürümle birlikte tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Özelliğin videolar ve sesli mesajlar için kullanılıp kullanılamayacağı konusunda henüz paylaşılan bir bilgi bulunmuyor. Ancak bu haliyle gelen bir WhatsApp mesajındaki bilginin doğrudan tarayıcıda aratılması da bilgilerin doğruluğunun teyidini kolaylaştıracak bir adım.

Sosyal Medya Platformları Yanlış Bilgiye Karşı Önlemleri Artırıyor

Facebook; ağdaki “Haber Akışı” bölümüne, sağlıklı bilgi akışının sağlanacağı COVID-19 Bilgi Portalı isimli bir veri merkezi ekleyecek. COVID-19 Bilgi Portalı, kullanıcıların salgınla ilgili doğru bilgi ve detaylara erişmesine yardımcı olacak. Portal, kişilerin bilgi ve gelişmelere daha hızlı erişebilmesini sağlamak için Haber Akışı’nın en üstünde yer alacak. Bununla birlikte; Facebook COVID-19 Bilgi Portalı üzerinden kullanıcılar, küresel sağlık kuruluşları ve kendi ülkelerindeki ulusal sağlık otoriteleri tarafından aktarılan gerçek zamanlı ve güncel bilgilere erişim sağlayabilecek. 

Twitter’dan yapılan açıklamada ise sağlık tavsiyeleriyle örtüşmeyen, tedavi ya da tanı gibi konular hakkında etkisiz/yanlış bilgi içeren tweet’lere izin verilmeyeceği, kullanıcıların söz konusu paylaşımları kaldırmaya zorlanacağı belirtildi. Coronavirus’ün yayılmasına yol açacak tweet paylaşımında bulunanlar, söz konusu tweet’lerini silmeden yeni bir paylaşımda bulunamayacak.

YouTube’da ise artık içerik üreticilerinin coronavirüs ile ilgili hazırladıkları videolar şirket politikası sebebiyle reklam geliri elde edemeyecek. YouTube 11 Şubat’ta Coronavirüsün çok hassas bir konu olduğunu aktarmış ve ardından coronavirüs hakkında çekilen tüm videoların yapılacak bir sonraki açıklamaya kadar reklam alamayacağını açıklamıştı.

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayınız.