Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüs salgını ile ilgili endişe tırmanırken konuya ilişkin sağlıklı ve güvenilir bilgi akışına erişim de bir o kadar zor bir hale geliyor. Sosyal medya devi Facebook ise kısa bir süre önce konuyla ilgili yeni bir adım attığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Facebook; ağdaki “Haber Akışı” bölümüne, sağlıklı bilgi akışının sağlanacağı COVID-19 Bilgi Portalı isimli bir veri merkezi ekleyecek.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen Coronavirüs salgını, etki alanını genişletirken sosyal medyada da konuyla ilgili pek çok söylenti yayılıyor. Durum böyle olunca, sağlıklı ve güvenilir bilgi akışına erişim kullanıcılar için oldukça zor bir hale geliyor. Pek çok sosyal medya devi, doğru bilgi akışını sağlayabilmek için kendi platformlarında çeşitli hamleler yapıyor. Kısa bir süre önce Facebook da duruma ilişkin yeni bir adım atan sosyal ağlar arasına katıldı. Facebook, platformdaki “Haber Akışı” bölümüne konuyla ilgili güvenilir bilgilerin yer alacağı bir COVID-19 Bilgi Portalı ekleyeceğini açıkladı. 

facebook-covid-19-bilgi-portali

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; COVID-19 Bilgi Portalı, kullanıcıların salgınla ilgili doğru bilgi ve detaylara erişmesine yardımcı olacak. Portal, kişilerin bilgi ve gelişmelere daha hızlı erişebilmesini sağlamak için Haber Akışı’nın en üstünde yer alacak. Bununla birlikte; Facebook COVID-19 Bilgi Portalı üzerinden kullanıcılar, küresel sağlık kuruluşları ve kendi ülkelerindeki ulusal sağlık otoriteleri tarafından aktarılan gerçek zamanlı ve güncel bilgilere erişim sağlayabilecek. Portal ayrıca; kullanıcılar için salgınla ilgili makale, video ve verilere erişim noktası olarak da işlev görecek. Platform içerisinde, virüsten kişisel olarak nasıl korunabileceğinizi ya da salgının yayılmasını nasıl önleyebileceğinizi anlatan içerikler de bulunacak. Amerika’daki kullanıcılar; Facebook COVID-19 Bilgi Portalı üzerinden, gerekli görüldüğünde yardım alabilecekleri yerel topluluklara da erişim sağlayabilecek.  

Kullanıcıların, COVID-19 Bilgi Portalı hizmetine erişim sağlamak ve gelişmelerden haberdar olmak için “Haber Akışı” bölümünün en üstünde yer alacak olan Coronavirüs (COVID-19) Bilgi Merkezi” uyarısı altındaki “Takip Et (Follow)” butonuna tıklamaları gerekecek. 

WhatsApp hizmet kapasitesi, iki katına çıkarılacak

Sosyal medya devi bununla birlikte; kendi Workplace Advanced” hizmetinin, 12 ay boyunca acil yardım servisleri ve hükumet kurumlarına ücretsiz olacağını duyurdu. Hizmetin bu kurumlar için ücretsiz hale getirilmesi, kurumlar içerisindeki çalışma gruplarının gerçek zamanlı olarak iletişim içinde kalmasını ve farklı konumlarda olduklarında bile, hızlı veri akışı sağlayabilmesini mümkün kılacak.

Şirket diğer yandan; Coronavirüs sürecinde artan iletişim talebinin altından kalkabilmek için WhatsApp hizmet kapasitesini iki katına çıkaracak. Yapılan sesli ve görüntülü aramaların kalitesi de sosyal medya devi tarafından artırılacak.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Avustralya’dan Facebook ‘a Cambridge Analytica skandalı için 529 milyar dolarlık dava!

Maske reklamları Facebook’tan kaldırılacak

Facebook coronavirüs ile ilgili yanıltıcı reklamları kaldıracak