youtube coronavirüs reklam
Okuma Süresi
3 dakika

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve 85 ülkeye yayılan coronavirüs için sosyal medya platformları da harekete geçmeye başladı. YouTube ’da artık Coronavirüs ile ilgili içerik üretenler bu videolardan gelir elde edemeyecek. YouTube coronavirüs içeren videolara reklam vermeyecek.

Günümüzde sosyal medya platformları sadece eğlence için kullanılan mecralar değil. Kullanıcıların belli bir kesimi bilgi alabilmek ya da dünyayı takip edebilmek adına sosyal medya platformlarını kullanıyor. Ancak elbette ki özellikle sosyal mecralarda herhangi bir konuyla alakalı doğru olmayan veya aldatıcı bilgiler içeren paylaşımlar da sıklıkla yapılıyor. Bu doğru olmayan ya da insanları aldatmaya yönelik yapılan paylaşımlar özellikle şu an tüm dünyanın endişesinin daha da arttığı coronavirüs (COVID-19) için de virüsün ortaya çıktığı günden bu yana artmaya devam ediyor. 

Sosyal medya devleri coronavirüs için harekete geçiyor

85 ülkeye sıçradığı belirtilen ve enfekte olan insanların sayısının her geçen gün arttığı, fabrikaların faaliyetlerinin aksadığı, ülkelerin sınırlarının kapatılmasına sebep olan Coronavirüs (COVID-19) hakkında sosyal medya platformlarında her gün yüzlerce haber, bilgi ve paylaşım görüyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm dünya için ‘çok yüksek tehlike’ uyarısını verdiği COVID-19 için sosyal mecralarda paylaşılan aynı zamanda çoğu aldatıcı olan reklam ve bilgiler içermesi nedeniyle birçok platform virüs hakkında paylaşılan içerikler için çeşitli kararlar almıştı. Sosyal medya devi Facebook coronavirüs ile ilgili aldatıcı olan reklamların platformda gösterilmeyeceğini açıklamıştı. 

Coronavirüs içerikleri para kazanamayacak

YouTube’da ise artık içerik üreticilerinin coronavirüs ile ilgili hazırladıkları videolar şirket politikası sebebiyle reklam geliri elde edemeyecek. 

Geçen ay Insedir isimli YouTube kanalı Coronavirüs hakkında bir video yayınlamıştı. YouTube ise 11 Şubat’ta Coronavirüsün çok hassas bir konu olduğunu aktarmış ve ardından coronavirüs hakkında çekilen tüm videoların yapılacak bir sonraki açıklamaya kadar reklam alamayacağını açıkladı. YouTube’un açıkladığı coronavirüs ile ilgili videoların reklam alamayacak olması elbette ki söz konusu videolar için gelir elde edememek anlamına geliyor.

YouTube’un açıklamalarına göre şirket politikası olan bu durum aslında sadece coronavirüs ile ilgili değil. Şirket bazı ölüm şekillerini, silahlı çatışmalar içeren videoları ve hassas içeriğe sahip olan paylaşımlara reklam vermiyor. Söz konusu bu durum aslında YouTube’un reklam verenleri korumak adına izlediği bir politika. 

YouTube ’da coronavirüs videoları reklam almayacak 

youtube'da corona ismi geçen videolar para kazanamayacakKüresel çapta yayılan ve insanları, ülkeleri endişeye sokan coronavirüs salgını için sosyal mecralarda birçok video dolaşıyor. Genellikle hiçbir uzmanlığı olmayan kişiler içerik üretebilmek ve izlenme alabilmek adına tüm dünyanın gündemine oturan coronavirüsü kullanarak içerik üretiyorlar. Durum bu noktaya gelince ise ortaya büyük bir kaos çıkıyor. Aldatıcı reklamlar ve doğru olmayan bilgileri içeren videolar insanları daha da korkuya sürüklüyor. İşte video paylaşım platformu YouTube da hem bu yanlış bilgi kirliliğini önleyebilmek hem de aldatıcı reklamlara mahal vermemek adına böyle bir karar verdi. 

YouTube hem coronavirüs ile ilgili aldatıcı içeriklerin önüne geçebilmek hem de reklam verenleri korumak adına coronavirüsün geçtiği videolara reklam vermeyeceğini açıkladı. Ancak elbette ki içerik üreticileri açıklanan bu karardan memnun kalmadılar. Aktarılan bilgilere göre birçok video üreticisi şirketin bu kararından dolayı coronavirüs hakkında video hazırlayamıyor veya videoların içerisinde coronavirüs kelimesini kullanmamaya özen gösteriyor. 

Youtube’ın şirket politikası nedeniyle coronavirüsü içeren videolara reklam vermeyeceğini açıklaması tüm kanallar ve içerik üreticileri için geçerli değil. Şirket bazı haber kanallarını ve benzer kanalları bu politakanın dışında tutacak. YouTube’un bu kararı vermesinin sebebiyse açık, söz konusu kanalların tamamen bilgi verme amaçlı olması ve aldatıcı içeriklerin bu kanallarda bulunmaması. 

Coronavirüs 85 ülkeye yayılırken, virüs sebebiyle hayatını kaybeden insan sayısı 3.282’ye yükselirken enfekte olanların sayısı ise 95.333’e ulaştı.

ÇİN’DEN GELEN KARGO İLE CORONAVİRÜS BULAŞIR MI? GELEN KARGOYU NASIL AÇMALIYIZ?

Coronavirüs hakkındaki yanlışlar !