Okuma Süresi
1 dakika

WhatsApp, kullanıcıların WhatsApp sohbeti içinde para transferi yapabilmelerini sağlayan WhatsApp Pay adlı kendi ödeme platformuna sahip. Mesajlaşma uygulaması, platformu Hindistan ve Brezilya’da kullanıma sunduktan sonra şimdi de WhatsApp Pay’i Singapur’daki işletmelere sunuyor.

WhatsApp Pay artık Singapur’da kullanılabilir

Meta tarafından bu hafta duyurulduğu üzere, Singapur’daki WhatsApp kullanıcıları artık mesajlaşma uygulamasını kullanarak yerel dükkanlara ödeme yapabilecek. Şirket, müşterileri başka bir çevrimiçi platforma veya fiziksel bir mağazaya yönlendirmeden tüccarların ürünlerini satmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. WhatsApp, Singapur’da ödeme platformunu başlatmak için Stripe ile ortaklık kurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Bu sorunsuz ve güvenli deneyim, bir web sitesine gitmek, uygulama değiştirmek veya şahsen ödeme yapmak zorunda kalmadan WhatsApp üzerinden satın almak ve satmak isteyen kişiler ve işletmeler için oyunun kurallarını değiştirecek” denildi.

Ödeme işleminin tamamı WhatsApp içinde yapılıyor ve hem müşteri hem de satıcı ödeme onayını anında alıyor. Müşteriler Visa, MasterCard ve American Express kredi veya banka kartlarını kullanarak ya da yerel bir ödeme sistemi olan PayNow’u kullanarak ödeme yapabiliyor. Meta, gelecekte daha fazla ödeme yöntemi eklemek için Stripe ile çalışmaya devam edeceğini söylüyor.

WhatsApp, Apple’a Rakip Oldu

WhatsApp Pay şimdilik Singapur’daki az sayıda tüccar tarafından kullanılabiliyor. Meta’ya göre, bu hizmeti müşterilerine sunmak isteyen işletmeler, WhatsApp Business Platform’da etkinleştirmek için bir iş çözümü sağlayıcısı (BSP) ile çalışabilir. WhatsApp Pay, iş ödemelerinin yanı sıra bir kişiden diğerine para transferi için de kullanılabiliyor. Ancak bu özellik şimdilik yalnızca Hindistan ve Brezilya’da kullanılabiliyor. Sadece ABD’de kullanılabilen iMessage kullanıcıları için Apple Cash’e benzer şekilde çalışıyor. WhatsApp Pay’in daha fazla ülkede ne zaman kullanıma sunulacağı belirsiz.

Meta’nın mesajlaşma uygulamasının şu anda 2 milyardan fazla kullanıcısı var, bu nedenle Meta’nın WhatsApp Pay’i mümkün olan en kısa sürede daha fazla ülkeye yaymak konusunda büyük bir ilgisi olduğu açık.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz