WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi tüm dünyada ve özellikle ülkemizde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Şirketin artık verileri çatı şirketi Facebook ile de paylaşmasına olanak tanıyan yeni sözleşmenin ardından kullanıcılar WhatsApp alternatifleri aramaya başladı. Bu bağlamda Telegram, Signal ve BİP çok kısa bir sürede uygulama marketlerinde en çok indirilen uygulamalar oldu. Kullanıcılar güvenli mesajlaşma uygulamaları arayışlarına devam ediyor. Dedi ve BİP gibi yerli mesajlaşma uygulamalarına ise şimdi bir yenisi daha ekleniyor: HAVELSAN ileti.

WhatsApp’ın 8 Şubat tarihine kadar sözleşmeyi onaylamayanların uygulamayı artık kullanamayacağı açıklamasının ardından, yeni mesajlaşma uygulamaları arayışına giren pek çok kişi, Telegram ve Signal’e geçiş yapmaya başladı. Bu bağlamda ülkemizde yerli mesajlaşma uygulamaları da tercih edilmeye başlandı. Turkcell’in sahibi olduğu BİP ve yerli mesajlaşma uygulaması Dedi’nin ardından yeni bir mesajlaşma uygulamasının daha hizmete açılacağı açıklandı. 

HAVELSAN ileti ‘nin özellikleri

Yeni yerli mesajlaşma uygulaması HAVELSAN ileti, HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirildi. Uygulama, dünyanın ilk beyaz kutu kriptografisine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bu bağlamda güvenli mesajlaşma ve iletişim platformu olarak anılan yeni yerli uygulama, WhatsApp’ın yeni politikasının ardından, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Rekabet Kurumu’nda da kullanıma sunuldu.

İlk olarak şirket içinde çalışanların kullanmaya başlandığı HAVELSAN ileti, bünyesinde barındırdığı teknolojilerle adından söz ettiriyor. WhatsApp’ın olay yaratan, verileri Facebook ile de paylaşacağını açıklaması durumunun olmadığı uygulamada, üçüncü parti kişilerin mesajları ele geçirmesi engelleniyor. Bunun yanı sıra HAVELSAN ileti’nin kurumsal verileri de güvende tuttuğu aktarılıyor.

Güvenlik ve kişisel verilerin korunması noktasında kullanıcıları gözeten HAVELSAN ileti’nin bir diğer önemli özelliği ise, App Store veya Google Play Store gibi uygulama mağazalarına gerek duymadan yüklenebiliyor ve güncelleme alabiliyor olması. Tıpkı WhatsApp, Telegram ve BİP gibi; HAVELSAN ileti’de de medya paylaşımı yapılabiliyor. 

Temel Özellikler

  • Karşılıklı Anlık Mesajlaşma
  • Güvenli Sesli ve Görüntülü Görüşme
  • Medya ve Lokasyon Paylaşımı
  • Kurum/Firma Sunucularına Kurulum
  • Yönetim Konsolu Aracılığı ile
   • Kullanıcı İlklendirme
   • Kurumsal Grup Yönetimi
   • Uygulama Güncelleme Yönetimi
   • Hata Ayıklama Kayıtları

Yerli HAVELSAN ileti uygulaması için yapılan açıklama ise şu şekilde:

HAVELSAN Genel Müdürü Dr.Mehmet Akif Nacar, “HAVELSAN ileti, kullandığı Beyaz Kutu Kriptografi Kütüphanesi sayesinde yüksek seviyede yazılımsal güvenlik ile verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini ve saklanmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile “ileti”, güvenlik açısından diğer anlık mesajlaşma uygulamalarından bir adım öne çıkmaktadır. Uçtan uca iletişim güvenliğini sağlamakla birlikte, bilgi güvenliği kapsamında kurumların kendi sunucularına kurulumu yapılabilen ileti uygulamasında, iletişim güvenliğine dair ekstra önlemler alındı. Merkezi yönetim paneli aracılığı ile kullanıcı ve grup yönetimi, kurumsal grup oluşturma gibi işlemler kurum tarafından gerçekleştirilirken, kurumlara kendi süreçlerini yönetme fırsatı da verilmektedir. HAVELSAN ileti, kurumların bünyesinde yer alan sistemler ile güvenli şekilde entegrasyon yapma desteğiyle, yaşamakta olduğumuz teknoloji çağında kişilerin hızlı iletişime geçmesine ve çalışma hayatında verimliliğin artmasına olanak sağlamaktadır.” dedi.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp, Tartışmalı Gizlilik Sözleşmesi için Açıklama Yaptı

Elon Musk, WhatsApp’a Alternatif Olarak ‘Signal’ Uygulamasını Önerdi! 

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz