WhatsApp ’ın gizlilik politikasını değiştirmesi ve sözleşmeyi kabul etmeyenlerin uygulamayı 8 Şubat’tan itibaren kullanamayacak olması gündeme bomba gibi düşmüştü. Verileri artık Facebook ile de paylaşacağı açıklanan WhatsApp’ı silmeyi düşünen pek çok kişi alternatif platform bakıyor. Bu bağlamda sosyal medyada ciddi gündem olan konu hakkında WhatsApp’tan açıklama geldi. 

Geçen hafta yaptığı bir duyuruyla, yeni Gizlilik Sözleşmesi’ni duyuran ve büyük olay yaratan WhatsApp, konuyla alakalı bir açıklamada bulundu. WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcıların 8 Şubat’tan itibaren uygulamayı kullanamayacak olması ve bu güncellemenin zorunlu tutulması büyük tepki çekmişti. Bu bağlamda pek çok kişi WhatsApp yerine Telegram, Signal ve BİP indirerek WhatsApp’a alternatif aramaya başlamıştı. Uygulama mağazalarında en çok indirilenler listesinde ilk sıralara ulaşmayı başaran platformlara artan talebin ardından, WhatsApp konuyla alakalı açıklama yaptı. 

WhatsApp, gizlilik sözleşmesi için yaptığı açıklamada: “işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor.” sözlerini kullandı.

“WhatsaApp’ta alışveriş yapmayı kolaylaştırmak istiyoruz”

Popüler anlık mesajlaşma uygulamanın kullanımına devam edilebilmesi için 8 Şubat’a kadar onaylanması gerektiği akarılan sözleşme için ise açıklama yapıldı. WhatsApp: “WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.” denildi.

Son güncelleme ve bunun kullanıcılarımız için ne anlama geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarına ve aşağıdaki soru-cevaplara göz atabilirsiniz:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan ilişkisini nasıl etkiliyor?

 • Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.
 • WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

 Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

 • WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.
 • Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.
 • Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.
 • Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne anlama geliyor?

 • Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki amacı nedir?

 • Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.
 • Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz.
 • Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.
 • Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

 • Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ‘nin Bilinmeyenleri

Elon Musk, WhatsApp’a Alternatif Olarak ‘Signal’ Uygulamasını Önerdi! 

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz