WhatsApp’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı son sürümü, Android cihazlarda batarya problemiyle geldi. Android cihaz kullanıcıları WhatsApp’ın son sürümünün aşırı güç tükettiğini vurguluyor.

WhatsApp dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olduğu için hem iOS hem de Android kullanıcıları için vazgeçilmez bir uygulama. Hal böyle olunca WhatsApp’ın geliştirici ekibi de uygulamayı sürekli olarak geliştirmek ve ortaya çıkan problemleri çözmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Kısa süre önce yayınlanan WhatsApp güncellemesi 2.19.308. koduyla kullanıcı hizmetine sunulmuştu. Kullanıcılar bu yeni sürümle gelen özellikleri deneyimledi. Ancak WhatsApp’ın bu yeni sürümü Android cihaz kullanıcılarını bir hayli üzdü. Özellikle Xiaomi ve OnePlus marka telefon kullanıcıları, WhatsApp’ın kullanıcılara sunduğu 2.19.308 kodlu sürümünden hayli şikayetçiler.

WhatsApp’ın son yayınladığı sürüm, OnePlus ve Xiaomi kullanıcıları için bir kabusa dönüşmüş durumda. Kullanıcılar son güncellemenin ciddi anlamda batarya tükettiğinden yakınıyor. Sorunun neden kaynaklandığı şu an için bilinmiyor, WhatsApp geliştiricileri bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadılar. Ancak Android 9 veya Android 10 işletim sistemini kullanan OnePlus ve Xiaomi sahipleri, bu durumun en kısa süre içerisinde düzeltilmesini istiyorlar.

Android cihaz kullanıcıları, son gelen güncellemenin bataryalarının yüzde 40’ını tükettiğini belirtirken, bazı kullanıcılar ise iki saatlik WhatsApp kullanımının, pilin yüzde 25’ini boşalttığını dile getirdi. Üstelik kullanıcılar, uygulamanın arka planda çalışmasını durdursalar bile sorun çözülmüyor.

WhatsApp’tan konuyla alakalı gelen bir açıklama yok. Ancak şirketin bu şikayetleri en kısa sürede gözden geçireceği düşünülüyor. Android cihaz kullanıcıları yapılan son WhatsApp güncellemesinin, batarya ömrünü kısalttığını düşünüyorsa, cihazlarının ayarlar kısmından WhatsApp’ın ne kadar güç harcadığını öğrenebilir.