WhatsApp birçok özelliğiyle hayatımızı kolaylaştırıyor. Bunu yaparken elbette birçok özelliği tam ve doğru olarak bilmek ve uygulamak gerekiyor. İşte WhatsApp’ta konum gönderme hakkında detaylar 

Her geçen gün hayatımızdaki yerini daha çok artıran WhatsApp, bir mesajlaşma uygulaması olarak yola çıksa da Facebook tarafından satın alındıktan sonra “hikayeler” özelliğiyle bir sosyal medyaya, “görüntülü arama” ile cebimizdeki webcam, “konum paylaşma” özelliği ile ulaşıma yardımcı bir uygulamaya dönüştü. Böylesine hızlı bir gelişim yaşayan WhatsApp, bilinen ya da bilinmeyen yüzlerce özelliği ile hayatımızın çok farklı alanlarına dokunmaya devam ediyor. Bu kadar çok özelliğin bir arada olduğu uygulamada elbette bazı detaylar gözden kaçabilir. WhatsApp aracılığıyla mesajla konum gönderme, canlı konum paylaşımını açma, konum paylaşımını durdurma gibi işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenmek ve işin en ince detaylarına bile hakim olmak istiyorsanız hemen başlayalım.

WhatsApp Uygulaması İçin Konum İzni Nasıl Verilir?

WhatsApp aracılığıyla birisine konum bildirmek istediğiniz zaman öncelikle akıllı telefonunuzun uygulamaya konum izni verdiğinden emin olmanız gerekiyor. Konum bilgilerini açmak için şu işlemleri yapmalısınız:

 • Eğer akıllı telefonunuz Android işletim sistemine sahipse sırasıyla; Ayarlar > Uygulama ve bildirimler > Gelişmiş > Uygulama izinleri > Konum adımlarını takip edin. Konum bölümüne geldiğinizde WhatsApp’ın konum bilgilerinize ulaşmasına izin vermeniz gerekiyor.
 • iOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefona sahipseniz şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > WhatsApp > Her Zaman

WhatsApp Aracılığıyla Nasıl Konum Gönderilir?

Arkadaşlarınızla, nerede olduğunuz bilgisini paylaşmak istiyorsanız onların WhatsApp konum öğrenme işlemini gerçekleştirebilmeleri için konumunuzu iletmeniz gerekir. Bu işlem Android ve iOS işletim sistemlerinde farklı yollarla yapılır.

Android İşletim Sisteminde WhatsApp’tan Konum Nasıl Gönderilir?

 • Android işletim sistemli akıllı cihazınızdan konum gönderebilmek için cep telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın.
 • Konum bilginizi paylaşmak istediğiniz arkadaşınızın ya da grubunuzun sohbet sayfasına geçiş yapın.

 • Bu sayfaya geçiş yaptığınızda sağ alt tarafta yer alan ataş işaretine dokunun.
 • Bu işarete tıkladığınızda karşınıza belge, kamera, galeri gibi seçenekler çıkacak. Bu seçenekler içerisinden “konum” yazısına dokunun.
 • Konum gönderme bölümünde “mevcut konumu gönder” ve “şu anki konumu gönder” yazılarının yer aldığı iki seçenek göreceksiniz.
 • Eğer konumunuzun anbean takip edilebilmesini istiyorsanız “mevcut konumu gönder” yazısına dokunarak kaç saat konum paylaşmak istediğinizi seçip arkadaşınız ya da grubunuzla konumunuzu paylaşabilirsiniz.
 • Şu anki konumu gönder” butonuna dokunursanız durağan olarak bildirdiğiniz konum bilgisi karşı tarafa iletilecektir.

iOS İşletim Sisteminde WhatsApp’tan Konum Nasıl Gönderilir?

 • iOS işletim sistemli akıllı cihazınızdan konum paylaşabilmek için de öncelikle WhatsApp uygulamasını açmanız ve konumunuzu göndermek istediğiniz arkadaşınızın ya da grubunuzun sohbet sayfasına geçiş yapmanız gerekiyor.

 • Sohbet sayfasını açtıktan sonra sol alt köşede yer alan “+” (ekle) ifadesine dokunun.
 • Daha sonra karşınıza gelen alanda “konum” yazısına dokunduğunuzda iki seçenekle karşılaşırsınız.
 • Mevcut konumu gönder” yazısına dokunarak güncel konumunuzu anlık olarak, belirlediğiniz süre boyunca istediğiniz grup ya da kişiyle paylaşabilirsiniz.
 • Şu anki konumu gönder” yazısına dokunduğunuzda ise durağan bir şekilde konumunuzu iletmiş olursunuz. Yani bu konumu ilettikten sonra siz hareket edip başka bir yere gitseniz bile arkadaşınız ya da grubunuzdaki katılımcılar aynı konumu görmeye devam ederler.

WhatsApp Üzerinden Konum Paylaşımı Nasıl Durdurulur?

Mevcut konumu gönder” seçeneği ile canlı konum paylaşımı özelliği aktif edildiğinde aksi bir talimat gelmediği sürece WhatsApp, belirlediğiniz süre boyunca konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşmayı sürdürür. Eğer konum paylaşımını belirlediğiniz zamandan önce durdurmak isterseniz yapmanız gereken işlem oldukça basit.

 • Konum paylaştığınız kişi ya da grubun sohbet sayfasını açtıktan sonra konum paylaşımının yer aldığı iletinin hemen altında bulunan “konum paylaşımını durdur” yazısına tıklarsanız uygulama size işlemi yapmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soracaktır.
 • Bu soruya “evet” cevabını verirseniz konum paylaşımınız sonlanacak, karşınızdaki kişi ya da grup o andan itibaren canlı olarak konumunuzu takip edemeyecektir.

WhatsApp’ın Konuma Erişim İzni Nasıl Engellenir?

WhatsApp duruma konum ekleme gibi özelliklere şu an sahip olmasa da konumla ilgili çok önemli bir hizmet sağlamaya devam ediyor. Özellikle canlı konum paylaşımı sayesinde çocuğunuzun nerede olduğunu takip edebiliyor, arkadaşlarınızla buluşurken onların nereye doğru gittiklerini inceleyebiliyorsunuz. Yine de tüm bunlara rağmen artık WhatsApp uygulamasının konum bilginize erişmesini engellemek istiyorsanız oldukça basit bir şekilde izinleri iptal edebilirsiniz.

 • Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda sırasıyla şu adımları takip edin: Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Uygulama izinleri > Konum. Konum sayfasına geldiğinizde WhatsApp’ın erişim iznini iptal edebilirsiniz.
 • iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarınızda WhatsApp’ın konumunuza erişmesini engellemek için: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > WhatsApp > Asla aşamalarını takip etmeniz halinde uygulama, ayarları değiştirmediğiniz sürece konumunuza erişemez.

WhatsApp binlerce akıllı telefondan desteğini çekti