Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaDijital'e-nabız' Şifresi Nasıl Alınır? e-nabız Şifre İşlemleri 

‘e-nabız’ Şifresi Nasıl Alınır? e-nabız Şifre İşlemleri 

Kullanıcıların; sağlık bilgilerini ve geçmişini görebildiği, gerektiğinde girmiş olduğu verilerle sağlık profilini yönetebildiği ‘e-nabız’ platformunda şifre işlemleri, en çok merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle ‘e-nabız’ uygulamasına ilk kez giriş yapacaklar için yararlı olacak bu içerikte, ‘e-nabız şifresi nasıl alınır?’ sorusu üzerinde duracağız. Detaylar haberimizde…

Kullanıcıların; sağlık bilgilerini ve geçmişini görebildiği, gerektiğinde girmiş olduğu verilerle sağlık profilini yönetebildiği ‘e-nabız’ platformunda şifre işlemleri, en çok merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle koronavirüs nedeniyle hastaneye gitmeyi tercih etmeyenler, tahlil sonuçlarına ‘e-nabız’ uygulaması üzerinden ulaşabiliyor. Bununla birlikte; vatandaşların sağlık geçmişlerinin korunduğu ‘e-nabız’ uygulaması, pek çok sağlık işlemini kolaylaştırıyor. Peki platforma girmek için gerekli olan ‘e-nabız’ şifresi nasıl alınır? Detaylar haberimizde…

‘e-nabız’ Şifre Alma 

e-nabız Şifre Alma

Tıbbi özgeçmişimize ulaşabildiğimiz kişisel sağlık kaydı sistemi ‘e-nabız’, özellikle COVID-19 süreci sonrası popülaritesini artırdı. Peki tahlil sonuçlarından reçete işlemlerimize, tanılardan tedaviye ve sağlımızla alakalı daha pek çok bilgiye ulaşabildiğimiz ve geçmiş bilgilerimizi kontrol edebildiğimiz ‘e-nabız’ portalını ilk kez kullanacaklar, nasıl şifre oluşturuyor? İşte tüm detaylarıyla ‘e-nabız’ şifre alma işlemi!

E-Nabız Şifre Alma

‘e-nabız’ uygulamasına; e-devlet, e-imza veya mobil imza üzerinden T.C. Kimlik numaranızı yazarak giriş yapıyorsunuz. ‘E-devlet’ portalını kullanıyorsanız, T.C. Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız yeterli oluyor. Daha sonra, arama bölümüne ‘e-nabız’ yazıyorsunuz.

E-Nabız Şifre Alma

Ardından karşınıza çıkan ‘Uygulamaya Git’ seçeneğine tıklıyorsunuz. Bu aşamadan sonra platform, sizi ‘e-nabız’ sistemine giriş yapmak üzere yönlendiriyor. 

E- Nabız Şifre Alma

Karşınıza çıkan sayfada ise T.C. Kimlik numaranızı ve sisteme kayıtlı cep telefonu numaranızı giriyorsunuz. Bilgilerinizi girdikten sonra, ‘SMS Gönder’ seçeneğine tıklıyorsunuz. Telefonunuza gelen ‘SMS Onay Kodu’nu girdikten sonra, ‘e-nabız’ portalını kullanmaya başlayabiliyorsunuz. İsterseniz, unutmayacağınız ve sürekli olarak kullanabileceğiniz yeni bir şifre de belirleyebiliyorsunuz. Sisteme giriş yapmanızın ardından, gerekli bilgilerinizi girebiliyor ve sağlık özgeçmişinizi de oluşturabiliyorsunuz.

Ayrıca; ‘https://enabiz.gov.tr’ adresinden, direkt olarak ‘e-devlet’ şifrenizle de sisteme giriş yapabiliyorsunuz.

‘e-nabız’ Şifre Değiştirme 

E-Nabız Şifre Alma

Daha önce sistemi kullanan ve ‘e-nabız’ üzerinden şifre değiştirme işlemi yapmak isteyen kullanıcıların ise portala giriş yaptıktan sonra, sağ üstteki profil simgesine tıklamaları ve ‘Profili Düzenle’ seçeneğine giriş yapmaları gerekiyor.

E-Nabız Şifre Alma

Daha sonra açılan sayfanın alt kısımlarında, ‘e-nabız Şifresini Değiştir’ seçeneği yer alıyor. Ardından ‘Yeni Şifrenizi Giriniz’ ve ‘Yeni Şifrenizi Tekrar Giriniz’ seçeneklerinden belirledikleri erişim şifresini giren kullanıcıların, ‘Şifre Güncelle’ butonuna tıklaması gerekiyor. Bu aşamadan sonra; kullanıcının e-nabız sistemine doğrudan giriş yapabileceği şifre, değiştirilmiş oluyor.

‘e-nabız’ nedir? 

E-Nabız Nedir

Peki ‘e-nabız’ nedir? ‘e-nabız’, kişisel sağlık bilgilerinize web veya mobil ortamdan giriş yaparak erişebileceğiniz bir sağlık kaydı sistemidir. ‘e-nabız’ üzerinden; hastaneye gitmeden tahlil sonuçlarınızı görebilir, reçetelerinize erişebilir, geçmiş randevularınıza tekrar bakabilir ve aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Ayrıca; platform sayesinde, sağlınızla ilgili kendi bilgilerinizi girerek acil durumlarda veya muayene anında sağlık profesyonellerinin ve doktorunuzun sizinle alakalı bilgiye sahip olmasını da sağlayabilir, böylece doktorunuzla sağlıklı bir iletişim kurmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bunun yanında; sistem aracılığıyla, acil durum notu ekleyerek 112 merkezlerinde ve sağlık tesislerinde bilinmesini istediğiniz bilgilerinizin olası ani durumlarda görünmesini sağlayarak gerekli anlarda size müdahalede bulunan sağlık personelini yönlendirebilirsiniz. ‘Hastalıklarım’ sekmesinden geçmiş muayenelerinizi görüntüleyebilir ve hangi doktora, hangi tarihte tedavi olduğunuzu inceleyebilirsiniz. ‘e-nabız’ portalını yararlı buluyorsanız, ana sayfanızda çıkan ‘Paylaş’ bölümünden davet etmek istediğiniz yakınlarınızın cep telefonu numarasını ve e-posta adresini girerek onların da bu sistemi kullanmasını sağlayabilirsiniz. Sistemde ayrıca; aldığınız ilaçlardan aşı takviminize kadar geniş bir yelpazedeki sağlık kaydınızı görüntüleyebilir, unuttuğunuz ve sizin için önem arz eden bilgilerinizi tekrar hatırlayabilirsiniz.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: 

E-Nabız Nasıl Kullanılır? E-Nabız Kayıt Olma

Pandemi ve Karantina Süreci, Hamilelik Takip Uygulamalarının Yüklenme Sayısını İki Katına Çıkardı

Acil Durum Anlarında ve Depremlerde Hayat Kurtaran Uygulamalar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR