Dünyanın en yaygın kullanılan çevrimiçi mesajlaşma platformlarından birisi olan WhatsApp, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için sürekli bir yenilik peşinde. Platform bu amaçla son olarak iOS ve Android’deki beta kullanıcılar için HD fotoğraf özelliğini başlattı.
Akıllı telefonlarla birlikte belki de en çok kullanılan özelliklerin başında fotoğraf ve video oluşturma özelliği geliyor. Ancak söz konusu bu görsellerin paylaşımı bazen biraz sıkıntılı olabiliyor. İşte bu konuda WhatsApp önemli bir adım attı. Artık görsellerinizi kalitelerinden taviz vermeden paylaşabileceksiniz. İşte detaylar!

Özgürce Paylaşabileceksiniz

Dünya çapında en popüler çevrimiçi mesajlaşma platformlarından birisi olan WhatsApp, gerek yazılı mesajların gerekse de fotoğraf ve video içeriklerin paylaşılması için de son derece popüler bir mecra. Ancak maalesef görsel paylaşımları kullanıcıları her zaman tatmin etmeyebiliyor. Paylaşım esnasında görselin kalitesindeki bozulmadan kaynaklı olarak dilediğimiz tatmini yaşayamayabiliyoruz. 2023’ün başlarında WhatsApp 23.4.0.70 kodlu iOS beta sürümünde, HD fotoğraf gönderme seçeneğini devreye sokmuştu. Şimdi ise bu özellik, WhatsApp’ın iOS (23.11.0.76) ve Android (2.23.12.13) beta sürümlerini kullanan tüm WhatsApp kullanıcılarını kapsıyor. Şu anda henüz test aşamasında olan özelliğin kullanıcı deneyimini oldukça olumlu şekilde etkileyeceği düşünülüyor. Çünkü bugüne kadar fotoğraflar sıkıştırılarak gönderiliyordu. Bu durum da doğal olarak görüntü kalitesini olumsuz etkiliyordu. Şu anda test aşamasında olan özelliğinse bu handikabı ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Böylelikle kullanıcıların HD fotoğraf seçeneğiyle önemli derecede kalite kaybı olmadan fotoğraf gönderebilmeleri sağlanabilir.

WhatsApp’ın yeni özelliği işte böyle görünüyor

Platform tarafından paylaşılan bilgilere göre bu özelliğin devreye girmesinden sonra WhatsApp’ta fotoğraf göndermeye çalışırken, ekranın üst kısmında “HD” seçeneği görünecek. Bu seçeneğe dokunduktan sonra fotoğrafı standart kalitede ya da HD kalitede gönderme seçenekleri belirlenmiş olacak. Eğer fotoğraflar HD kalitede gönderilirse sohbet ekranında HD kalitede olduğunu gösteren bir etiket olacak. Çok yakında tüm kullanıcıların erişebileceği özellik kapsamında fotoğrafın ne kadar yüksek çözünürlükte olursa olsun yine de bir kısıtlama uygulanacak. Ama sonuçta standart çözünürlüğün iki katından daha fazla bir iyileşme olacağı ortada. Bu da birçok kullanıcı için oldukça yeterli görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz