Clubhouse Kullanıcı Verisi

Yeni Delhi merkezli İnternet Özgürlük Vakfı (IFF) tarafından hazırlanan bir rapora göre; sesli sohbet platformu Clubhouse, hizmet vermeyi sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla kullanıcı verisi topluyor. Uygulamanın, toplanan kullanıcı verilerini üçüncü taraf kuruluşlar ve devlet kurumlarıyla paylaşmasını engelleyen herhangi bir gizlilik politikasına sahip olmadığının da altı çiziliyor.  

Yeni Delhi merkezli İnternet Özgürlük Vakfı (IFF), kısa bir süre önce Clubhouse’un veri toplama pratiklerini detaylı bir şekilde ele alan yeni bir rapor yayınladı. Rapor; platformun bu yıl Android sürümünün kullanıma sunulmasının ardından, yalnızca Hindistan’da 2.6 milyondan fazla yeni kullanıcı kazandığını ortaya koydu. Fakat Clubhouse uygulamasının, somut bir gizlilik politikasına sahip olmaması nedeniyle gereğinden fazla kullanıcı verisi topladığı kaydedildi.  

Aktarılan detaylara göre platform; kullanıcılardan isim, adres, iletişim bilgisi ve telefon numarası gibi birçok veri topluyor. Bununla birlikte; kullanıcıların IP adresi, cihaz ismi, işletim sistemi bilgisi, uygulamayı kullanma sıklığı ve uygulamada geçirdikleri süre gibi veriler de platformda depolanıyor. Kullanıcıların izin vermesi durumunda Clubhouse, rehberdeki telefon numaralarını toplayarak kullanıcısı olmayan kişilerin dahi numaralarını saklayabiliyor. Bunun yanında uygulamanın, toplanan kullanıcı verilerini üçüncü taraf kuruluşlar ve devlet kurumlarıyla paylaşmasını engelleyen herhangi bir gizlilik politikasına sahip olmadığı belirtiliyor. IFF’e göre ayrıca; uygulama, yapılan her sohbeti kaydediyor ve sohbetin hemen ardından kayıtların silindiğine işaret etse de tüm sürecin detaylarıyla ilgili herhangi net bir bilgi verilmiyor. 

IFF, Clubhouse uygulamasını sivil haklara ilişkin denetimler için bir gönüllü atamaya davet etti

IFF Clubhouse

Diğer yandan IFF, kullanıcı gizliliğine ilişkin endişeleri aktardığı raporda Clubhouse uygulamasını insan hakları ve sivil haklara ilişkin denetimler için bir gönüllü atamaya da davet etti. Vakıf ayrıca, Clubhouse’un insan haklarını savunmaya yönelik çalışmalarını araştırmak üzere periyoduk bir denetime tabi tutulmasını önerdi. Günümüzde sosyal ağların oldukça büyük bir güce sahip olduğuna işaret eden IFF, bağımsız bir değerlendirmenin yapılmasının oldukça önemli olduğunun da altını çizdi. Nefret suçu, asılsız bilgi akışı ve hükumetler ve şirketler tarafından yapılan kitlesel gözetleme faaliyetlerine ilişkin mevcut tehdidi azaltmanın tek yolunun, insan haklarını gözeten kapsamlı ve bağımsız bir denetim olduğuna dikkat çekildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Clubhouse, Mesajlaşma Özelliği Backchannel’ı Yanlışlıkla Yayınladı!

Spotify, Clubhouse Benzeri Yeni Uygulaması ‘Greenroom’u Tanıttı! 

Clubhouse, Davet Kodu Olmadan Kullanıcı Kabul Etmeye Başlayacak! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz