FILE PHOTO: A composition showing crypto currency with the Binance logo. Picture taken on Nov. 10, 2022. REUTERS/Dado Ruvic
Kripto para piyasalarının en önemli borsalarından birisi olan Binance’de sular durulmuyor. Son süreçte ardı ardına yaşanan olayların ardından şimdi de ABD hükümeti, dünyanın en büyük ve en popüler kripto para borsası Binance ve CEO’su CZ’ye dava açtı. Yatırımcıların durumu ise merak konusu.
Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemde ardı ardına yasal sorunlarla karşı karşıya. ABD hükümeti ile son dönem sıkça anlaşmazlık yaşayan borsa, daha yenilerde ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından davalık olmuştu. Daha bu davanın sansasyonel be yasal etkileri bitmeden şimdi yeni bir dava konusu daha gündeme geldi. İşte detaylar!

Binance’in Başı Dertten Kurtulmuyor

Dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’nin başı ABD hükümeti ile dertte. Hatırlanacağı gibi bundan birkaç ay öncesinde ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından Binance’e ve CEO’su Changpeng Zhao’ya (CZ) bir dava açılmıştı. Henüz bu olayın şirketteki etkileri devam ederken ABD hükümetinden yeni bir dava haberi daha geldi. Edinilen son bilgilere göre Binance’in ABD ayağı ile CZ, bu kez de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildi. SEC, konu hakkında bir açıklama yaparak Binance’in ve şirket CEO’sunun ABD menkul kıymet yasalarını ihlal ettiklerini belirtti. Yani buna göre SEC, Binance’in hem ABD yasalarını ihlal ettiğini hem de yatırımcılarını dolandırdığını düşünüyor diyebiliriz.

Binance: “SEC Manşete Çıkmak İstiyor!”

ABD’deki finansal piyasaların düzenleyicisi olarak tanımlayabileceğimiz ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binace aleyhinde tam 13 ayrı suçlamada bulundu. Özellikle müşteri fonlarıyla kendi şirket rezervlerini birbirinden ayırmadığını iddia eden SEC, ayrıca bu fonların Zhao tarafından kontrol edilen Avrupa merkezli bir şirkete gönderildiğini de iddia ediyor. Ancak aynı şekilde dava sürecine dair Binance’den de bir açıklama geldi. Söz konu davaya kendi resmi internet sitesinden cevap veren Binance, düzenleyicinin çareler aramak yerine şikâyette bulunması konusunda hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. Ayrıca borsa, ABD’deki Binance kullanıcı varlıklarının risk altında olduğuna ilişkin iddiaların daasılsız ve yanlış olduğunu, tüm kullanıcı varlıklarının güvende olduğunu söyledi. Hatta şirket, SEC’in bunu yapmaktaki amacının manşetlere çıkmak olduğunu düşündüğünü de ekledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz