Yılın İlk Yarısında Türkiye Oyun Sektörü 236 Milyon Dolar Yatırım Aldı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

2021’in ilk yarısında Türkiye oyun sektörüne yapılan yatırım açıklandı.  StartupCentrum adlı global girişim topluluğunun raporuna göre Türkiye oyun sektörü yılın ilk altı ayında 236 milyon dolar yatırım aldı. 

StartupCentrum adlı global girişim topluluğu Türkiye’de yapılan yatırımlarla ilgili bir rapor yayımladı. Bu rapora göre 2021 yılının ilk altı ayında Türkiye oyun sektörü 236 milyon dolar yatırım aldı. Oyun sektöründen sonra en çok yatırım alan sektörüler ise finans, sağlık, satış, veri ve analitik sektörleri oldu. 

Türkiye’de Yatırımlar Önceki Yıla Göre 7 Kat Arttı 

Rapora göre, 2021’in ilk yarısında 121 girişim 124 kez yatırım aldı ve 68’inin yatırım miktarı açıklandı. Açıklanan verilere göre Türkiye’de 2021 yılının ilk çeyreğinde yapılan yatırımlar bir önceki yıla göre 7 kat artarak toplam 704 milyon doları buldu. Bu yatırımın üçte biri ise oyun sektörüne yapıldı. Oyun sektörünü finans, sağlık, satış, veri ve analitik sektörleri izledi. 

Toplam Yatırımın Yüzde 34’ü Oyun Sektörüne 

Yılın ilk yarısında Getir, 428 milyon dolarlık aldığı yatırımla teslimat sektöründe en çok yatırıma ulaştı. Teslimat sektörünü 236 milyon dolarla oyun sektörü izledi. Toplam yatırımın yüzde 34’ü oyun sektörüne geldi. Oyundan sonra gelen finans sektörü ise yatırımların yüzde 1’ini aldı.  

“Önümüzdeki Yıllarda İlk Sırada Görmemiz Muhtemel” 

Konuyla ilgili konuşan Game Factory CEO’su Efe Küçük, “Türk oyun sektörü özellikle mobil alanda dünyanın en ilgi çeken konumlarından birisi haline geldi. Teknik birikim ve kültür olarak her geçen gün üstüne katarak ilerliyoruz. Bu bilgi birikimimizi ve genel kaynaklarımızı daha ileri seviye oyunlar için kanalize etmemiz gerektiğine ve edeceğimize inanıyorum. 20201’in ilk yarısında oyun sektörüne toplam 236 milyon dolar yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu yatırım miktarıyla beraber mevcut rüzgarın da kuvvetlenmesiyle önümüzdeki yıllarda oyun sektörüne en çok yatırım yapılan sektörler arasında her zaman ilk sırada görmemiz oldukça muhtemel” dedi.  

İlginizi Çekebilir:

OnePlus Nord 2 İçin İlk Görsel Geldi

Dolap 5’inci Yılında İkinci El Eşya Satışlarına İlişkin Verilerini Açıkladı

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz