Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Xiaomi otonom sürüş için yeni hedeflerini büyüttü! Xiaomi CEO’su 500 milyon dolar yatırımla 2024 yılında sektör lideri olacaklarını söyledi.

Xiaomi Corporation, Nisan 2010’da Lei Jun tarafından kurulmuş ve merkezi Pekin’de bulunan Çinli bir elektronik şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Akıllı telefon, mobil uygulama, dizüstü bilgisayar, giyilebilir cihazlar, TV’ler, yönlendiriciler, aktivite takipçisi, akıllı saat, çanta, kulaklık, ayakkabı, spor bandı ve daha birçok ürüne yatırım yapan şirket, Apple, Samsung ve Huawei’den sonra kendi geliştirdiği cep telefonu yonga özelliklerine sahip dördüncü şirket olma özelliği taşıyor.

Android tabanlı MIUI işletim sisteminin sahibi Xiaomi, 2011 Ağustos’unda ilk akıllı içi telefonunu piyasaya sürerek Çin’de çabucak pazar payı kazandı ve 2014’te ülkenin en büyük akıllı telefon markası oldu. Teknoloji devleri arasına yerleşmeyi başaran şirket, şimdi de otonom sürüş sistemlerinde Tesla’ya meydan okudu!

Xiaomi Otonom Sürüş Teknolojisi için 500 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Elektrikli otomobil dünyasına girmeye hazırlanan Xiaomi otonom sürüş testlerine de ağırlık veriyor. Xiaomi CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre şirket, otonom sürüş teknolojisini, 140 adetlik otonom araç filosuyla Çin’de test ediyor. Teknoloji devi Xiaomi 500 milyon dolar yatırımla 2024 yılına kadar zirveye yerleşmeyi hedefliyor.

Bir süre önce Xiaomi Auto markasını tescil ettirerek çalışanlarının birçoğunu buraya kaydıran marka, Ar-Ge çalışmaları için 3,3 milyar RMB (500 milyon dolar) yatırım yaparak gelişmeyi ve hem yerleşik markalara hem de genç teknoloji şirketlerine meydan okumayı planlıyor.

Otonom sürüş dünyasında az zamanda çok yol katetmeyi planlayan Xiaomi, bu teknolojisini 140 araçla test etmeye başladı. “Xiaomi Pilot Technology” olarak adlandırılan çalışmanın; şirketin Tesla, Ford ve Toyota gibi sektör liderleriyle rekabetini bir adım daha ileriye taşıyacak gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz