Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Onuncu yıl dönümünü dün düzenlediği bir etkinlikle kutlayan Xiaomi, bünyesine yeni birçok yenilikçi ürün ekledi. Xiaomi etkinlikte, Redmi K30 Ultra ve Mi 10 Ultra’nın yanı sıra tanıttığı şeffaf TV ile dikkatleri üzerine çekti. 

Bünyesine eklediği yenilikçi ürünlerle adından sık sık söz ettirmeyi başaran Xiaomi, daha önce prototiplerini gördüğümüz şeffaf TV’leri seri üretime geçirecek ilk teknoloji üreticisi olarak kayıtlara geçmeyi başardı. 2017 yılında CES’te ilk şeffaf televizyonunu tanıtan LG’nin ardından; 2019 yılında ise Panasonic, IFA’da prototip olarak anılan şeffaf TV’sini tanıtmıştı.

Seri üretime geçen ilk Şeffaf TV, Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition oldu

Geleceğin kısa süre sonra hayatımızın içine daha gireceğini gözler önüne seren Xiaomi’nin şeffaf televizyonu, 5,7 mm kalınlığında. 55 inç’lik büyük şeffaf OLED bir ekrana sahip olan cihazın pek çok kişiyi heyecanlandıran 120 Hz’lik ekran tazeleme oranı bulunuyor. 1 milisaniye ekran tepki oranına sahip olduğu belirtilen Xiaomi ‘nin şeffaf TV’si gücünü ise MediaTek 9650 yonga setinden alıyor. 

Ses konusunda da kullanıcıları memnun etmeyi planlayan Mi TV Lux Transparent Edition, Dolby Atmos kullanıyor ve MEMC hareket dengeleme desteği ile birlikte geliyor. 

Tasarım açısından bakıldığında, ultra ince çerçeveleriyle ön plana çıkan cihazın siyah renkli bir stant ünitesinin olduğu göze çarpıyor. 

Piyasaya sürülen ilk şeffaf TV olma ünvanına sahip olan Xiaomi Mi TV Lux, tahmin edilebileceği üzere fiyatıyla da dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Çin pazarında 49.999 Yuan (7.100 dolar) fiyat etiketiyle 16 Ağustos’ta satışa çıkacak olan şeffaf TV’nin Türkiye pazarında satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Dünyanın ilk şeffaf TV’si değil ancak seri üretime geçen ilk TV

Xiaomi’nin onuncu yaş günü etkinliğinde duyurduğu Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition TV, dünyanın üretilen ilk şeffaf TV’si değil. İlk olarak 2016 yılında Samsung kendi şeffaf TV’sini tanıtmıştı. 2017 yılında ise, LG, Consumer Electronics Show’da (CES) şeffaf konsept televizyonunu duyurmuştu. Son olarak ise 2019 yılında Panasonic dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından olan IFA’da kendi şeffaf televizyonunu tanıtmıştı.

Ancak Xiaomi hariç, şeffaf TV’lerini seri üretime geçirebilen bir marka olmamıştı. Bu yüzden Samsung, LG ve Panasonic’in ürettiği şeffaf TV’ler birer prototip olarak anılıyor.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Mi 10 Ultra, Tüm Özellikleri ile Tanıtıldı 

Xiaomi 120W Hızlı Şarj Ve 5G Destekli Akıllı Telefonunu Onaylattı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz