Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaHaberXiaomi, Ürünlerinde Artık ‘Mi’ Logosunu Kullanmayacak

Xiaomi, Ürünlerinde Artık ‘Mi’ Logosunu Kullanmayacak

Xiaomi, ‘Mi’ markasını kademeli olarak kaldıracağını açıkladı. Bir Xiaomi sözcüsünün yapmış olduğu açıklamaya göre, bu yıl satışa sunulan amiral gemisi akıllı telefonlar da dahil olmak üzere, çıkacak ürünler sadece ‘Xiaomi’ adıyla anılacak. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi, özellikle son yıllardaki hızlı büyümesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Öyle ki şirket bu sene ‘dünyanın en çok akıllı telefon satan’ markası ünvanını haziran ayında ilk kez almayı başardı. Hem de lider konumda bulunan Samsung’u ve en büyük rakiplerden biri olan Apple’ı geride bırakarak.

Xiaomi ‘Mi’ ismini ürünlerinden kaldıracak

Çinli telefon üreticisi şimdi ise, ‘Mi’ markasını taşıyan ilk akıllı telefonu piyasaya sürdükten on yıl sonra, büyük bir değişiklik yapacağını açıkladı. Yakın zamanda piyasaya sürülen MIX 4 akıllı telefonu dahil olmak üzere Xiaomi, gelecekteki ürünlerde bulunacak ‘Mi’yi kaldıracak. Yani artık Xiaomi Mi ürün serilerinin adı sadece ‘Xiaomi’ olacak.

‘Mi’ markasının kaldırılmasıyla alakalı bazı açıklamalar yapan Xiaomi sözcüsü: “2021’in üçüncü çeyreğinden itibaren Xiaomi’nin ‘Mi’ ürün serisinin adı ‘Xiaomi’ olarak değiştirilecek. Bu değişiklik, küresel marka varlığımızı birleştirecek ve marka ile ürünleri arasındaki algı farkını kapatacak. Bu değişikliğin tüm bölgelerde yürürlüğe girmesi biraz zaman alabilir.” dedi.

Her ne kadar Mi’yi rafa kaldırsa da Xiaomi, ‘Redmi’ markasının aktif olarak hayatına devam edeceğini belirtti. Bakıldığında ‘Xiaomi’ marka akıllı ürünler daha üst segment ve yeni nesil teknolojili olurken; ‘Redmi’ ürünler daha fiyat/performans ve genç kitleyi hedefleyen cihazlar olarak anılıyor. Belli ki Xiaomi, bu çizgiyi korumaya devam etmek için Redmi’den vazgeçmeyecek. 

Ekosistemde kullanılmaya devam edecek

Xiaomi sözcüsü, ‘Mi’ isminin yavaş yavaş kaldırılacağını ancak, zaman zaman Xiaomi ekosisteminde ve IoT ürünlerinde kullanılmaya devam edeceğini de belirtti. Ayrıca şimdilik Mi marka logosu Mi Home mağazalarında kullanılmaya da devam edecek.

Bu ay görücüye çıkan ve Xiaomi’nin ‘Xiaomi Mix 4’ olarak andığı yeni akıllı telefon aslında şirketin bu radikal kararının erken habercisi de oldu. Çünkü serideki önceki telefonlara Mi Mix, Mi Mix 2 ve Mi Mix 3 adını vermişti. 

Xiaomi’nin ‘Mi’ markası özellikle Batı pazarlarında sık sık kullanıldı. Muhtemelen ‘Mi’ markası okunabilirlik ve telaffuz nedenleriyle tercih edildi. Ancak şirket artık Xiaomi adının global anlamda da yeterince tanınabilir olduğunu ve ürünlerini kendi ismiyle daha iyi temsil ettiğini düşünüyor. Halihazırda, Mi 11’e Çin’de Xiaomi 11 denildiği de düşünüldüğünde, artık Çinli üreticinin dünya çapında da böyle anılmak istemesi oldukça olağan görülüyor. 

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi ‘Ekran Altına Gömülü Ön Kameralı’ İlk Telefonu Mi MIX 4 ‘ü Tanıttı!

Xiaomi Avrupa ‘da Yükselmeye Devam Ediyor: Telefon Satışlarında Lider!

Xiaomi Türkiye Fabrikası Açıldı! | Xiaomi Telefonlar Ucuzlayacak Mı?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR