Microsoft Piyasa Değeri

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Apple’dan sonra piyasa değeri 2 trilyon doları aşan ikinci ABD’li şirket oldu. Şirketin hisse senetleri, son işlem gününü 265 doların üzerinde kapadı. Bu gelişmeyle beraber piyasa değeri de 2 trilyon doların üzerine çıkan Microsoft’un, şirket adına yeni bir rekora imza attığı kaydedildi.  

Yeni işletim sistemi sürümü ‘Windows 11’i görücüye çıkarmaya hazırlanan ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Apple’dan sonra piyasa değeri 2 trilyon doları aşan ikinci ABD’li şirket oldu. Aktarılan detaylara göre; şirketin hisse senetleri, son işlem gününü yüzde 1.1’lik bir artışla 265 doların üzerinde kapadı. Bu gelişmeyle beraber toplam piyasa değeri de 2 trilyon doların üzerine çıkan Microsoft’un, şirket adına yeni bir rekora imza atmış olduğu kaydedildi.  

Diğer yandan Microsoft’un piyasa değeri, 2 yıl önce de 1 trilyon doları aşmış ve şirket tarihinde bir ilke imza atılmasına sebep olmuştu. 2020 yılının COVID-19 salgınının başladığı Mart ayında, şirket hisselerinin yüzde 64 değerlendiği de biliniyordu. Microsoft CEO’su Satya Nadella, bu yılın Mart ayında yaptığı bir açıklamada küresel salgının dijitalleşme süreçlerini çok daha önemli bir hale getirdiğine işaret etmişti. Salgının başından bu yana 1 yıl geçtiğini ifade eden şirket CEO’su, dijital ürün satışlarında herhangi bir duraklama veya yavaşlama olmadığının ve artık tüm süreçlerin, dijital platformlar üzerine kurulu olduğunun da altını çizmişti.  

Microsoft, söz konusu yükselişi COVID-19 salgınına bağlı olarak yaşadı 

Microsoft COVID-19

Bununla birlikte analistlere göre; Microsoft, söz konusu yükselişi COVID-19 salgınına bağlı olarak yaşadı. Salgın nedeniyle küresel çapta yapılan sosyal izolasyon ve karantina çalışmaları, şirketin sattığı dijital hizmetlere yönelik ilgiyi artırdı. ‘Office’ uygulamalarından şirketin oyun platformuna kadar birçok dijital hizmetin satışında, önemli bir artış yaşandı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft, Windows 10 Desteğinin 2025 Yılının Ekim Ayında Sona Ereceğini Açıkladı 

Microsoft Başkanı Brad Smith, Kontrolsüz Yapay Zeka Teknolojilerinin ‘1984 Toplumu’ Yaratabileceğini Söyledi 

Microsoft, ‘Nuance Communications’ İsimli Yapay Zeka Şirketini 19.7 Milyar Dolara Satın Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz