Okuma Süresi
1 dakika

Avrupa pazarındaki Apple ve Samsung hakimiyeti diğer akıllı telefon markalarının yükselişiyle yavaş yavaş gevşiyor. Pastadan daha büyük pay almaya başlayan şirketler Apple ve Samsung’u zorlayacak gibi duruyor. Elde edilen verilere göre, Xiaomi ’nin Avrupa pazarındaki 2019’daki %4’lük payı, 2021 yılında %24’e yükselerek şirketlerin paylarını tehdit ediyor. 

2020, Avrupa’daki akıllı telefon endüstrisi için zor bir yıldı. Covid-19 pandemisinin etkileri talebi önemli ölçüde azaltırken, dünya genelindeki karantinalar da tedarik zinciri sorunlarına neden olarak sektörde gerilemeye neden oldu. Akıllı telefon devleri Apple ve Samsung, pandeminin etkilerinden muaf değildi ve şirketler 2021’in ilk yarısında 2020’nin kalıcı etkilerine karşı mücadele etmeye devam ediyor.

Söz konusu durum Çinli tüketici elektroniği şirketi Xiaomi ‘nin Avrupa kıtasındaki varlığını güçlendirmesine olanak tanıdı. 2021’in ikinci çeyreğinde, Xiaomi, Avrupa’daki tüm akıllı telefon sevkiyatlarında %24’lük payla Apple’ı geçerek Avrupa’nın en büyük ikinci akıllı telefon satıcısı oldu ve pazarda %30’luk bir paya sahip olan Samsung’un hemen arkasına yerleşti. 

Xiaomi’nin Avrupa’daki konumu

Avrupa’daki akıllı telefon endüstrisi, 2021’de hala pandemi öncesi seviyelerin altında olsa da toparlanma belirtileri gösteriyor. Xiaomi’nin akıllı telefon satışlarındaki yıllık büyümesi, Samsung’un %20’sine ve Apple’ın %55’ine kıyasla %151’e ulaştı ve 2019’da pazarın sadece %4’lük bir payını elinde bulundurarak büyümesini sağladı.

Xiaomi, Apple’ın lansmanları arasındaki dönemden yararlandı ve başarılı olarak Apple’ı geçmeyi başardı. Samsung ise fabrikalarının bulunduğu yerlerde COVID-19 ile ilgili kapanmalar nedeniyle daha fazla tedarik sorunuyla karşılaştı ve bu da Xiaomi için pencereyi daha da açtı.

Xiaomi’nin liderliği

Ocak 2021’de Xiaomi, Samsung’un %27.4 ve Apple’ın %33,6’sına kıyasla, Avrupa’daki akıllı telefon satışlarında yalnızca %17,3 ile en düşük paya sahipti. 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda Xioami, Haziran ayında akıllı telefon satışlarında %27,2’lik payla her iki markayı da geride bırakmıştı. Xiaomi, Samsung’u %26,9 ile geride bıraktı ve %20,4 satış payına sahip olan Apple ile aradaki farkı genişletti.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Sürpriz Yaptı: Robot Köpek CyberDog ‘u Tanıttı!

Xiaomi ‘Ekran Altına Gömülü Ön Kameralı’ İlk Telefonu Mi MIX 4 ‘ü Tanıttı!

İşleri Karıştıran Telefon! Xiaomi Mi 10T Pro İnceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz