xiaomi'den yeni batarya teknolojisi

Dünya’nın önde gelen telefon markalarından biri olan Xiaomi’den Yeni Batarya Teknolojisi duyurusu geldi. %10 daha fazla kapasite vaadediyor. Detaylar haberimizde.

Xiaomi, kısa bir Weibo gönderisi ile Ar-Ge ekibinin üzerinde çalıştığı ve gelecek yıl kullanılmaya hazır olması beklenen bir batarya teknolojisini duyurdu. Gönderinin ana dili Çince olduğu için çeviri uygulamalarının aziziliğine uğramış olabileceğimizi de belirterek olası çeviri hataları önceden özür dileyelim. Ancak anlaşılan kadarıyla batarya teknolojisi için güzel gelişmeler söz konusu. Xiaomi bataryanın içerisindeki silikon içeriği 3 kata kadar arttırmayı başarmış. Bu da daha etkili bir batarya kapasitesi elde edilmesine imkan veriyor.

Aynı boyuttaki eski tip bataryaya göre %10 daha fazla mAh barındırabiliyor. Böylece tek şarjda fazladan 100 dakikaya varan pil ömrü sunabiliyor. Xiaomi’den yeni batarya teknolojisi ayrıca bataryanın daha iyi şekilde paketlenmesini de içeriyor. Gözden geçirilen paketleme sayesinde yer kazanımı daha da arttırılmış. PCM (Protection Circuit Module: Koruma devresi) 90 derece döndürülmüş ve artık yatay konumda bırakılmamış. Bu durumda yer kazancının en önemli etkenleri arasında yer alıyor.

Tüm bunlara ek olarak Xiaomi bataryaya gelişmiş algortimalara dayanan bir kapasite ölçüm çipi yerleştirmiş. Bu sayede gece boyu şarja bırakılan telefonlarda pil hücrelerinin güvenliğini ve dolayısıyla kullanım ömrünü de uzatıyor. Böylece telefonun çok uzun süre tam dolu vaziyette şarjda kalmasının etkilerini hafifletiliyor. Ayrıca ısı kontrolü sağlamak adına eklenen sensörler mevcut. Hepimizin bildiği gibi Li-Ion piller ısıdan pek hoşlanmıyor. Ancak bu noktada Xioami’nin bataryanın ısısını tam olarak nasıl kontrol edebildiğine dair bilgimiz yok.

Bu teknolojiye sahip ilk bataryaların gelecek yılın ikinci yarısında seri üretim bandından inmesi bekleniyor.

xiaomi'den yeni batarya teknolojisi

Xiaomi şarj konusunu çözmeye kararlı

Xiaomi telefonlarındaki yüksek kapasiteli bataryalar biliniyor. Ancak firma yüksek kapasite kullanıyor olmanın haricinde farklı batarya geliştirmeleri yapmaya çalışıyor. Geçtiğimiz sene Mi 10 Ultra modeli ile gördüğümüz 120 watt gibi çok hızlı şarj adaptörlerini üretmenin yanı sıra “Mi Air Charge” gibi uzak mesafeden kablosuz şarj çözümleri üzerinde çalıştığını da gördük. Xiaomi Android telefonların şarj konusundaki sıkıntılarını çözmeye kararlı gibi gözüküyor.

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

OnePlus 9 Pro inceleme – Android’in iPhone’u

Google Türkiye 15. yılını kutladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz