Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi, ağır çekim özelliğine sahip bir ön kamera üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Apple’ın dikkat çeken yeni telefonu iPhone 11 modellerinde kullanılan ağır çekim özelliğine sahip ön kamera çalışmalarına, Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi de katıldı. Apple’ın ‘Slofie’ adı verdiği özelliği, Xiaomi de kendi cihazlarında kullanabilmek adına geliştirmelerine devam ediyor. Apple’ın geçtiğimiz haftalarda satışa sunduğu iPhone 11 serisinin en dikkat çeken özelliklerinde biri de, selfie kameralarının slow motion desteğine sahip olmasıydı.

Android destekli akıllı telefonlar uzun zamandır arka kamerada yavaş çekim özelliğini desteklemesine rağmen ön kamerada yavaş çekim özelliğini pek fazla kullandıkları söylenemez. Son dönemlerde yaşanan gelişmeler hariç, hiçbir şirket ağır çekim ön kamera özelliğini kullanmadı. Ancak bu yıl Samsung ve Apple’ın çıkardıkları yeni cihazlarda bu özelliğin kullanılabilir olduğu ortaya çıkmış oldu. Apple ve Samsung’un ardından ön kamerada ağır çekim özelliğini Xiaomi de kullanmayı planlıyor ve bu özellik için şirket çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Mobil yazılım geliştirme platformu XDA Developers’ın üyesi kacskrz, Xiaomi slofie özelliğini kendi cihazlarına getirmek için çalıştığını tespit etti. Xiaomi’nin, MIUI Kamera uygulamasında, 120fps’de 720p video kaydeden ön kamera için yeni bir ağır çekim modu eklediğini gösteren bir kod keşfeden kacskrz, yeni özelliğin yaklaşan Xiaomi Mi CC9 Pro’da karşımıza çıkabileceğini söyledi.

Xiaomi’nin yeni telefonunun, 50x dijital zoom yapabilen tam 108MP çözünürlüğünde bir ana kameraya sahip olması bekleniyor. Orijinal ismi Mi CC9 Pro olan akıllı telefon, 14 Kasım’da düzenlenecek uluslararası etkinlikte tüm dünyaya Mi Note 10 ismiyle duyurulacak.