Okuma Süresi
1 dakika

Xioami CEO’su Lei Jun, yakın zamanda tanıtılan 13 Pro modelinin ekranının neden kavisli olduğunu açığa kavuşturdu. İşte, tüm detaylar…

Xiaomi, geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemisi telefon modelleri ile karşımıza geldi. Xiaomi 13 serisindeki her iki model de benzer olarak üstün özelliklere sahip olsa da, ekran konusunda iki cihaz arasında önemli bir ayrım noktası vardı. Bu da Xiaomi 13’ün düz ekranının karşısında Pro modelinin ekranının kavisli yapıda olması. Çok tartışılan konu hakkında şirketin CEO’su Lei Jun nihayet bir açıklama yaptı.

Xiaomi 13 Pro’nun Ekranının Kavisli Olmasının Nedeni

Tüketiciler, genellikte bir akıllı telefonda ilk olarak kağıt üzerindeki değerlere bakar. Cihazın gerçekten satın alınması düşünüldüğünde ise gidip yerinde görüp bakmak isterler. Bunun nedeni aslında oldukça açık; cihaz ele alındığında ergonomik olmasının talep edilmesi. CEO Lei Jun da tam olarak bu noktaya dikkat çekiyor.

Lei Jun, düz yapıdaki ekranların telefonu çok kalın gösterdiğini düşünerek, iPhone 14 serisindeki gibi bir düz ekran kullanımının cihazı çok kalın göstereceğini söyledi. Aynı zamanda bu tarz bir kalınlık hem görsel hem ergonomik olarak olumsuz karşılanabilirdi. Yani kullanıcılar, genel anlamda Xiaomi 13 Pro’nun tasarımını beğenmeyebilirlerdi.

Bu yaklaşımın neden normal Xiaomi 13 modelinde benimsenmediği de bilinmiyor. Tahminlere göre, kullanıcılara seçenek sunma amacının yanında Xiaomi 13’ün hâlihazırda pek fazla kalın olmaması yönünde. Seçenek sunma kısmına küçük bir parantez açmak gerekirse, Xiaomi 13 serisinden bir telefon almak isteyen kullanıcının düz ekranlı model seçeneği de olmuş oluyor. Sonuç olarak telefon tercihi gibi tasarım dili de bir tercih kriteri.

Xiaomi 13 Pro’nun Ekran Özellikleri

Yeri gelmişken Xiaomi 13 Pro’nun ekran özelliklerinden de bahsetmek gerekirse, cihazın ekranını Samsung’un E6 adındaki 1900nit parlaklığa kadar çıkabilen 10 bit panel, HDR10+ destekliyor. 6,73 inç boyutundaki ekran 3200×1440 piksel barındırıyor. Ayrıca 1Hz ile 120Hz arasında dinamik tazeleme hızı sunuyor. 0,21 JDNC ve 0,28 Delta E renk aralığını kapsayan ekran, profesyonel renk işleriyle uğraşanları hedefliyor.

Xiaomi 13 Pro’nun ekranının neden kavisli olduğu hakkındaki açıklama hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz