Yandex’in sesli asistanı Alisa artık Türkçe hizmet vermeye başladı. Sesli asistan Alisa, Yandex Navigasyonda kullanıcılara yardımcı olmak için geliştirildi. Alisa, Yandex Navigasyon da yardımcı olmanın yanında hava durumu ve tarih bilgisi de veriyor. 

Rusya’dan sonra Türkiye’de de kullanıcıların hizmetine sunulan akıllı asistan, artık Türkçe de hizmet verecek. Yandex’in sesli asistanı; yer arama, rota oluşturma, trafik durumu öğrenme ve konum bilgisi gibi konularda yardımcı olacak aynı zamanda kullanıcılar hava durumu ve tarih gibi güncel bilgileri de Alisa’dan öğrenebilecek. 

Yandex’in Türkiye Müdürü olan Onur Karahayıt da Alisa’nın Türkçe olarak hizmete başlaması ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Karahayıt, yaptığı açıklamada, Alisa’nın Türkçe hizmet vermeye başlaması konusunda, 4.5 milyon insanın artık Yandex Navigasyonu kullandığını ve Akıllı Asistan Alisa atılımının ile bu yıl yaptıkları en önemli yenilik olduğunu açıkladı. Yandex Türkiye Müdürü yaptığı açıklamada, Alisa’nın Rusya’dan sonra Türkiye’de kullanılmasının, şirketin Türkiye’ye verdiği önemi gösterdiğini söyledi. 

Yandex’in Yapay Zeka ve Araştırma Direktörü Mikhail Bilenko da, Alisa’nın Türkiye’de hizmete başlaması ile ilgili olarak, “En güçlü makine öğrenme metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın ikinci dilinin Türkçe olmasından dolayı da çok mutluyuz” açıklamasını yaptı.

Sesli asistan Alisa’ya erişebilmek için Yandex Navigasyonu açıp ‘Alisa’ demeniz ya da uygulamanın ana ekranında bulunan mikrofon butonuna tıklamanız yeterli olacak.