YouTube Android 4K Video Desteği

Sosyal medya devi YouTubeAndroid uygulamasına 4K video oynatma desteği eklediğini duyurdu. ‘Android’ ekosistemindeki kullanıcıların, artık kullandıkları cihazdan bağımsız olarak 4K video oynatabileceği ifade edildi.  

Sosyal medya devi YouTube, Android uygulamasına 4K video oynatma desteği eklediğini ve özelliği tüm kullanıcılar için yaygın kullanıma açtığını duyurdu. ‘Android’ ekosistemindeki kullanıcıların, artık yaşadıkları bölge ve kullandıkları cihaz fark etmeksizin YouTube’da 4K video oynatabilecekleri ifade edildi. Diğer yandan; popüler video platformu, uzun bir süredir 8K kaliteye kadar video oynatma özelliğini destekliyordu. Fakat platformun ‘Android’ versiyonunun kullanıcıları, 2K çözünürlüğünün üstündeki çözünürlüklerde video oynatamıyordu.  

4K video oynatma desteği, ‘iOS’ platformunda ise halihazırda yer alıyordu. ‘iOS 14’ ve ‘iPadOS 14’ işletim sistemi güncellemelerinin yayınlanmasının ardından, Google’ın “VP9” kodlama sistemi de Apple kullanıcıları için YouTube’da kullanılabilir hale gelmişti. Bu sayede; ‘iOS’ ve ‘iPadOS’ işletim sistemi kullanıcıları, YouTube’da 4K içerik izleyebilmeye başlamıştı.  

Android kullanıcıları, artık YouTube bünyesine 4K olarak yüklenmiş içerikleri orijinal çözünürlükte izleyebiliyor 

YouTube Android 4K

Aktarılan detaylara göre; ‘Android’ kullanıcıları da artık YouTube bünyesine 4K olarak yüklenmiş bir içeriği 4K çözünürlükte izleyebiliyor. Bunun için kullanıcıların, çözünürlük seçeneklerinden 2160 pikseli tercih etmesi gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar, 4K içerikleri saniyede 60 kare ile oynatmayı da tercih edebiliyor. 4K çözünürlük sunan ekrana sahip bir cihazda, YouTube’un yeni özelliğinin çok daha iyi bir biçimde deneyimlenebileceği ifade ediliyor. Fakat daha düşük çözünürlük desteği olan bir panele sahip cihazlarda da 4K çözünürlük tercih edildiğinde, önemli bir fark gözlemlenebiliyor. YouTube’un söz konusu hamlesi sonrası, platformdaki 4K içeriklerin de artış gösterebileceği tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube, Son 3 Yılda İçerik Üreticilere Toplamda 30 Milyar Dolar Ücret Ödedi 

YouTube, Kısa Videolar Oluşturulabilmesini Mümkün Kılan ‘Clips’ İsimli Bir Özelliği Test Etmeye Başladı

YouTube, ‘Hashtag’ Aramaları İçin Yeni Bir Sonuç Sayfası Oluşturdu 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz