Okuma Süresi
1 dakika
Son zamanlarda yapay zeka çalışmalarındaki gelişmelerin ardından birçok alanda farklı gelişmeler yalanmaya devam ediyor. Ancak bu konuda ortaya çıkan yeni gelişmeler bazı şirketler için de olumsuz bazı durumlar ortaya çıkarabiliyor. Ve bunlardan birisi de Google’ın çatı şirketi olan Aphabet. Firmanın 2023’ün ilk üç ayında kaç para kazandığını açıklaması karşısında açıkçası Google’ın başının derde girmeye başladığı düşünüldü.
ABD merkezli teknoloji şirketi Google’ın çatı şirketi Alphabet, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali durum raporunu kamuoyu ile paylaştı. Şirketin yayımladığı rapor özellikle yapay zekâ platformlarının çoğalması karşısında yaşadığı rekabet baskısını somut bir şekilde ortaya koyuyor. Bu konuda diğer arama motorlarının almış olduğu yapay zeka desteğinin rekabet gücünü zorladığı açık bir şekilde ortaya çıkıyor. İşte Alphabet’e ilişkin rapor sonuçları ve detaylar!

Google’ın Kar Oranları Düşüyor mu?

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google’ın, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre sadece %1,87 daha fazla kâr elde ettiği ortaya çıktı. Bahsi geçen oran, 2022 yılında %24,28 iken 2021 yılında ise %30,11 seviyesine ulaştı. Son aylarda yaşanan işten çıkarmalar ise şirkete tam 2,6 milyar dolara mâl oldu. Google’ın sahibi olduğu Alphabet, 2023’ün ilk üç ayındaki kazancını açıkladı. Paylaşılan verilere göre, Google rekabet baskısı altında kalmaya başladı. ABD merkezli teknoloji devi Alphabet’in mali durum raporu, yapay zekâ platformlarındaki artan rekabetin etkilerini gösterdi. Google’ın yılın ilk çeyreğinde sadece %1,87 daha fazla kâr elde ettiği açıklandı. Bu oran, önceki yıllara göre düşük kaldı. Google’ın son aylarda gerçekleştirdiği işten çıkarmaların kendilerine 2,6 milyar dolara mâl olduğu da raporda belirtildi.

Yıllara Oranla Azalan Kar Marjı

Alphabet, 2023’ün ilk çeyreğinde 69 milyar 787 milyon dolar gelir elde etti. Toplam kâr ise 15 milyar 51 milyon dolar olarak kaydedildi. Google’ın kârı, önceki yıllara göre azalmış durumda. Alphabet, tarihte ilk kez bulut tabanlı sistemlerin kârlı bir iş olabileceğini somut bir şekilde gösterdi. Şirket, bulut işinden 191 milyon dolar net kâr elde ettiğini açıkladı. Ana gelir kaynağı Google Arama olmaya devam ederken, YouTube reklamları 6 milyar 693 milyon, tüm Google reklamları ise toplamda 54 milyar 548 milyon dolar kazandırdı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz