Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka alanındaki çalışmalar, aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bunun örneklerinden birisi de Adobe firması. Adobe, Firefly yapay zeka modeli ile birlikte yakın bir zaman içinde görsel oluşturmanın ötesine geçeceğini duyurmuştu. Şirket, aynı şekilde bu uygulama ile video uygulamaları konusunda da kullanıcıların düzenleme yapmalarını kolaylaştıracağını açıkladı.
Dünya çapında kullanılan ve oldukça yaygın bir uygulama olan ABD merkezli teknoloji devi Adobe, geçtiğimiz ay Firefly isimli modelini tüm kamuoyuna duyurmuştu. Bu adımla birlikte üretken yapay zeka yarışına katılan şirket, henüz bazı kusurları bulunsa da yapay zekanın görsel üretme konusunda başarılı göründüğünü açıkladı. İşte detaylar!

Kısa Komutlarla İstediğinizi Yapın

Amerikalı şirket Adobe, Firefly çalışmaları hakkında oldukça önemli bir gelişmenin yaşandığını duyurdu. Buna göre ilk amacı görsel üretmek olan yapay zekâ modelinin artık Creative Cloud video ve ses uygulamalarına gelerek kapsamını görsellerin ötesine taşıyacağını duyurdu. Yani yapay zekanın esas olarak video üretmek için değil de mevcut videoların düzenlenmesi için kullanılacağı açıklandı. Yani verilen birkaç kelimelik bir komut ile renkleri düzenlemek, müzik, ses, logo, yazı ya da daha birçok işlevi yerine getirmek mümkün olabilecek. Ayrıca Adobe tarafından sosyal medyadan paylaşılan görüntü de yapay zekâ aracının nasıl kullanılacağını açık bir şekilde gösteriyor. Ve görünenler ise kısa komutlar ile kullanıcıların işine oldukça yarayacağa benziyor.

Senaryoları Görselleştirebilirsiniz

Diğer yandan Firefly uygulaması ile birlikte videolara konulabilecek olan özel ses ve müzikler de oluşturulabilecek. Hatta kullanıcılar, tam olarak ne istediklerini açık bir şekilde söyleyerek altyazı ve logo gibi şeyleri de oluşturabilecek. Fakat yapay zekâyla gelen en büyük özelliklerden birisi senaryoları okuyarak onları otomatik olarak görselleştirebilmesi olacak. Yani yapay zekâ ile bir hikâyeyi görsel taslaklara taşımak mümkün olacak. Dolayısıyla bu tarz şeyleri yapmak oldukça zaman alıcı olduğu için bu özellik kullanıcılar epey yararlık olacak gibi görünüyor. Henüz Adobe Firefly’ın yeni kullanımları için kendi demolarını göstermiş durumda. Ve şirket henüz kesin bir tarih vermese de Firefly’ın kısa bir süre içerisinde video uygulamaları için geleceğini de duyurdu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz